Lutesyum Nedir? Lutesyum Elementinin Özellikleri

0

Lutesyum elementinin özellikleri, atom numarası, bileşikleri, periyodik cetveldeki yeri, kullanım alanları, Lutesyum elementi ile ilgili bilgi.

Periyodik cetvelin III B grubunda yer alan kimyasal bir elementtir. Lantanitler serisinin son elementidir. Grubun en ağır üyesidir. 1907-1908 arasında birbirlerinden habersiz olarak Carl Auer von Welsbach ve Georges Urbain Q tarafından bulundu. Elementi keşfeden Urbain, doğduğu yer olan Paris’in eski adı olan Lutein’dan esinlenerek lutecium, Auer ise cassiopeium adını verdi. Ancak lütesyum adı benimsendi.

Advertisement

Lutesyum yeryüzünde doğal olarak çok az miktarda bulunur. Tuzları renksizdir ve çözeltide üç değerli iyon verir. İtriyum ve lantan ile birlikte, mıknatıslık konusunu inceleyen bilim adamları için önem taşır. Öteki ender toprak iyonları yada madenlerine göre, atomsal yarıçapları birbirine benzer. Bu yüzden güçlü mıknatıssal ender toprak elementleriyle ya katı çözelti ya da karışık kristal biçimdeki tüm bileşikleri oluştururlar. Kullanım alanı çok dardır.

Sembolü: Lu
Atom Numarası: 71
Atom Ağırlığı: 174,967
Elemet serisi:Lantanit

Maddenin Hali: Katı
Görünümü: Gümüşi beyaz

PERİYODİK TABLO

Saf lutesyum LuF3’ün kalsiyumla indirgenmesi ile elde edilebilir.

Advertisement

2LuF3 + 3Ca → 2Lu + 3CaF2


Leave A Reply