Lynn Margulis Kimdir? Başarılı Biyoloğun Hayatı, Çalışmaları, Bilime Katkıları

0

Lynn Margulis kimdir ve ne yapmıştır? Simbiyogenez üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Amerikalı biyolog Lynn Margulis hayatı ve bilime katkıları.

Lynn Margulis

Kaynak: commons.wikimedia.org

Lynn Margulis

Lynn Margulis (5 Mart 1938 – 22 Kasım 2011) Amerikalı bir biyologdu. Simbiyogenez üzerine yaptığı çalışmalarla tanınır. Endosimbiyoz teorisi başlangıçta bilim topluluğu tarafından reddedildi, ancak şimdi genetik araştırmalarla doğrulandı.

Lynn Margulis, Morris ve Leona Alexander’ın Chicago’da doğan dört kızından en büyüğüydü. 1952’de yetenekli bir öğrenci olduğu Hyde Park Akademisi’ne girdi ve 15 yaşında Chicago Üniversitesi Laboratuvar Okulu’na kabul edildi. 1957’de lisans derecesini aldı. Liberal Sanatlar’da okudu ve Wisconsin Üniversitesi’ne transfer oldu ve burada 1960 yılında genetik ve zoolojide yüksek lisans yaptı.

Doktorasını Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de Euglena’da Olağandışı Timidin Birleşmesi Modeli adlı teziyle aldı. 1966’dan 1988’e kadar Boston Üniversitesi’nde biyoloji profesörüydü. 1966’da “On the Origin of Mitozing Cells – Mitoz Hücrelerinin Kökeni Üzerine” adlı bir makale yazdı ve bu makale, sonunda Journal of Theoretical Biology tarafından yayına kabul edilene kadar birçok bilimsel dergi tarafından reddedildi. Teorisi, prokaryotik organizmaların simbiyotik ilişkilerinin sonunda ökaryotik hücrelere dönüştüğü ve organellerin rolünü anlamada önemli olduğuydu. Teorisi, doğrudan mikrobiyolojik gözlemi kullanan ilk teoriydi ve 1980’lerde mitokondri ve kloroplastların genetik materyalinin çekirdeğin DNA’sından farklı olduğu keşfedildiğinde destek kazandı.

1988’de Amherst’teki Massachusetts Üniversitesi’nde Seçkin Botanik Profesörü olarak atandı ve 1997’de orada Yerbilimleri alanında Seçkin Profesör oldu. Bakterilerin ve virüslerin ökaryotik hücrelere bilgi taşıdığı ve evrimde itici bir güç olduğu fikrini önerdi. Bu teori şu anda geniş çapta kabul görmemektedir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Ödülleri

Lynn Margulis, AIDS inkarcılığı, 11 Eylül hakikat komiteleri ve Darwinizm karşıtlığı da dahil olmak üzere çeşitli tartışmaları desteklediği için bilim adamlarından bazılarını şaşırttı. Birçok ödülü arasında 1978’de Guggenheim Bursu, 1975’te American Association for the Advancement of Science’da burs ve 2008’de Linnean Society of London tarafından verilen Darwin-Wallace Madalyasının on üç alıcısından biri oldu. 2010 yılında Astrobiyoloji için NASA Kamu Hizmeti Ödülü’nü aldı. Makaleleri Washington DC’deki Kongre Kütüphanesinde arşivlenmiştir.

Kişisel hayatı

Margulis, 1957’de lisans derecesini aldıktan kısa bir süre sonra astronom Carl Sagan ile evlendi. Sagan daha sonra Chicago Üniversitesi’nde fizik alanında yüksek lisans öğrencisiydi. Evlilikleri 1964’te, doktorasını tamamlamadan hemen önce sona erdi. İki oğulları, daha sonra popüler bir bilim yazarı ve işbirlikçisi olan Dorion Sagan ve Sagan Technology’nin yazılım geliştiricisi ve kurucusu Jeremy Sagan vardı. 1967’de kristalograf Thomas N. Margulis ile evlendi. New York City ceza savunma avukatı Zachary Margulis-Ohnuma adında bir oğulları ve öğretmen ve yazar olan bir kızı Jennifer Margulis vardı. 1980’de boşandılar. “Bir eş olarak işimi iki kez bıraktım” ve “İyi bir eş, iyi bir anne ve birinci sınıf bir bilim insanı olmak insani olarak mümkün değil. Bunu kimse yapamaz – bir şey” yorumunu yaptı.  2000’lerde diğer biyolog Ricardo Guerrero ile bir ilişkisi vardı. Kız kardeşi Joan Alexander, Nobel Ödüllü Sheldon Lee Glashow ile evlendi; başka bir kız kardeş, Sharon, matematikçi Daniel Kleitman ile evlendi.


Leave A Reply