Macbeth Opera Konusu Özeti Karakterleri Hakkında Bilgi, Giuseppe Verdi

0
Advertisement

Macbeth Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Macbeth Operasının konusu, ilk oynanışı, özeti, hakkında bilgi.

MACBETH

Dört perdelik operadır.

Metin: Francesco Maria Piave.
Bestecisi: Giuseppe Verdi
İlk oynanış: 1847 Floransa.
Türkiye’de ilk oynanış: 1962 Ankara.

Başlıca kişiler:

Macbetto (Bariton), Banquo (Bas), Lady Macbetto (Soprano), Macduff (Tenor), Malcolm (Tenor).
Konunun geçtiği çağ ve yer: Ortaçağ’da İskoçya.

Hikâyedeki olaylar 11. yüzyılda İskoçya’da geçmektedir. Başrolü bir tenora değil, baritona vermek; kötü karakterli kişileri eserin kahramanı yapmak; eserde tek bir aşk öyküsünü değil, yükselme hırsı, vicdan huzursuzluğu gibi konuları işlemek ile Verdi bu eserde opera janrina bir sıra yenilik getirmiştir.

Advertisement

Konusu:

Savaştan dönmekte olan Glamis Kontu Macbetto’nun karşısına çıkan kader cadıları onu önce «Cawdor Prensi», sonra «İskoçya Kralı» diye selâmlarlar, yanındaki arkadaşı Banquo’ya da ‘Kral babası’ olacağını bildirirler. Biraz sonra gözüken habercilerin «Cawdor Prensi»nin idam edilip yerine atandığını söylemeleri Macbetto’yu şaşırtmış, bu defa kral olmayı düşünmeye koyulmuştur. Bu düşüncenin gerçekleşmesi için karısı Lady Macbetto ile şatosuna bir geceliğine konuk gelen Kral Duncan’ı öldürür. Gerçi tahta oturmuştur ama cadılara bakılırsa Banquo ‘kral babası’ olacaktır. Bu tehlikeyi yok etmek için şölen düzenlendiği bir gece Banquo’yu öldürtür, fakat generalin oğlu kaçmıştır. Şölen sırasında birden Banquo’nun hayali belirir, Macbetto’yu çılgına döndürür.

Geleceği öğrenmek amacıyla kader cadılarına koşar Cadıların dediklerine bakılırsa ‘Birnam Ormanı’ yürüdüğünde ‘kadından doğmayan biri’ tarafından öldürülecektir. İskoçyalı kişizade Macduff cinayetleri öğrenir öğrenmez İngiliz ordusuyla birleşerek vatanına yürümüştür. Lady Macbetto ise vicdan acısıyla kıvranmaya, geceleri uyurgezer gibi dolaşarak ellerindeki kanın temizlenemeyeceğini sayıklamaya başlamıştır. Macduff’ın karma ordusu gizlenmek amacıyla ağaç dalları takarak Birnam ormanından saldırıya geçer. Orman yürümüş, katil Macbetton’nun birlikleri yenilgiye uğramış, kendisi Macduff’un kılıcıyla yere serilmiştir. Macduff kendisinin anasından normal doğmadığını, anasının karnını yararak aldıklarını söyler, kılıcını saplar. Macbetto ölmüştür, İskoçya tekrar özgür bir ülkedir.

‘Macbeth’ Shakespeare‘in 1604-1608 yılları arasında yazdığı dört oyundan sonuncusu, Verdi’nin 11’inci operasıdır. Bestecinin ilk verim çağında doğan yapıt, metnin oldukça zayıf olması nedeniyle başarısını sürdürememiş, Verdi’nin olağanüstü anlamlı ve lirik müziği son yarım yüzyıl içinde tekrar ele alınmasına yol açmıştır.

Tanınmış bölümler:

«La Luce langue (Lady Macbetto), «Şölen Sahnesi», «Una macchia e’qui tottara» (Lady Macbetto’nun uyurgezer sahnesi).


Leave A Reply