Madam de Pompadour (Pompadour markizi) Kimdir?

0

Madam de Pompadour (Pompadour markizi) kimdir? Madam de Pompadour (Pompadour markizi) hayatı, biyografisi ve Fransız tarihindeki önemi hakkında bilgi.

Madam de Pompadour (Pompadour markizi);(1721 – 1764)

Advertisement

Fransız tarihinin, saray hayatının tanınmış kadınlarından biridir. XV. Louis’nin gözdesi olmuş, sarayda birtakım entrikalar çevirerek saltanat sürmüştür. Asıl adı Jeanne Antoinette’tir. Bir çiftçinin gayrimeşru çocuğu olarak doğdu, Orleans Dükü’nün adamlarından François Poisson onu evlât edindi, daha sonra Le Normand De Tourneham adında zengin bir adam kızın yetiştirilmesini üzerine aldı. Bu adam Jeanne Antoinette’in «krallara mahsus bir nesne» olduğunu söylüyor, bu maksatla yetiştirmeye çalışıyordu.

Jeanne Antoinette 20 yaşında, bu adamın yeğeni olan Le Normant d’Etioles ile evlendi. 1744’te Kral XV. Louis onu bir baloda görüp ilgilendi. Bunun üzerine kadın, kocasını bırakıp kralın gözdesi oldu. Ertesi yıl XV. Louis, Pompadour malikanesini satın alıp ona hediye etti, ayrıca Markiz unvanını da verdi.

Pompadour Markizi, böylece unvan, nüfuz, itibar kazanınca Fransız siyasetine karışmaya başladı. XV. Louis’den başka, bütün ileri gelenlere de tesir etti, onları istediği yöne çevirdi. Bu arada, Avusturya hanedanını tutuyor, Fransa ile Avusturya arasında yakınlık kurmaya çalışıyordu. Bunun sonucu olarak da, Fransa için yıkım olan Yedi Yıl Savaşları çıktı.

Pompadour Markizi’nin debdebesi de başladığı gibi birden sona erdi: XV. Louis Madame Du Barry ile ilgilenmeye başlayınca Jeanne Antoinette’in yıldızı söndü.

Advertisement


Leave A Reply