Madde Hakkında Bilgi

0

Madde nedir? Maddenin özellikleri nelerdir, maddenin halleri, madde hakkında bilgi.

maddeMadde;insan bilincinden bağımsız, onun dışında varolan, duyumlarla algılanabilen ve bilinç tarafından imgeleştirilip yansıtılan nesnel gerçektir.

Bir dış gerçek olan maddenin var olması için insan bilinci gerekli değildir, dış gerçek insanın ve böylelikle bilincin yeryüzünde varolmasından önce de vardı. Maddenin özü harekettir.Hareket maddede bir öz güç olarak belirir. Madde, hareketliliği ve değişkenliği gereği, sayısız biçimleri kapsar: Taş, ağaç, insan, yıldız, ısı, ışık, radyasyon, elektromanyetik dalga vb. Bilimin ve tekniğin gelişmesine koşut olarak, günümüzde madde anlayışı, kökten değişmiştir. Lavoisier‘in bulduğu ilkeler, ancak günlük gerçeklere göre doğrudur. Gerçekte, kütle hızla birlikte değişir ve ayrıca, madde, ortadan kaldırılmazlık niteliğini yitirmiştir. Maddenin yok edileceği, ışınıma dönüşebileceği, ışınımın da cisimleşerek madde haline girebileceği deneylerle kanıtlanmıştır. Demek ki, maddenin enerjiye, enerjinin de maddeye karşılıklı olarak dönüşmesi olanaklıdır. Ayrıca bunlardan birinin ötekine eşit değerde olduğu da bilinmektedir; yani madde, yoğunlaşmış ve sanki atom çekirdeğinde donup kalmış enerjiden ibarettir.

Maddenin Hali: Bir cismin, basınç ve ısı ile belirlenen sert, akıcı, gaz ya da plazma durumlarıdır. Sert cisimlerin durumu, dayanıklı hacim içeriği ve dayanıklı şekil ile akıcı cisimlerin hali dayanıklı hacim içeriği ve değişebilir şekille özelliklerini gösterirler. Gaz biçiminde olanların ise ne sürekli bir dayanıklı hacim içerikleri ne de biçimleri vardır. Plazma durumundaki madde, çok yüksek ısı sırasında gaz gibi genleşir. Bu madde, kendini oluşturan parçaların iyonlaşması ile elektrik iletebilir ve ışık olayları ile beraber olur. Isı yükseldiğinde, cisimler sertken akıcı olur ve gaz biçimine dönüşürler.


Leave A Reply