Maden Suyu Nedir? Maden Suyunun Yararları Nelerdir?

0
Advertisement

Maden suyu nedir? Maden suyunun özellikleri nelerdir? Maden sularının içeriğinde neler vardır? Maden suyunun insan vücuduna olan yararları nelerdir?

Maden Suyu

Maden suyu nedir?

Maden suyu, normal içtiğimiz sulardan farklı biçimde jeolojik olarak koruma altına alınmış yeraltı suyu bölgelerinde, kuyu açılarak ya da hali hazırda kaynak olabilecek bir alan varsa oradan elde edilebilen ve içeriğinde çözünmüş katı maddeler olan sulardır. Maden suyunun içeriğinde yer alan çözünmüş bu maddelerin oranı 250 ppm’i geçmez. Maden suları yerin en derin sayılabilecek katmanlarından elde edilir, bu şekilde elde edilmesine içeriğinde karbondioksit gazı yardımcı olur.

Çünkü maden suyunun kaynağı magmadır ve magma katmanından gelişi bu karbondioksit gazının basıncıyla daha kolaylaşmaktadır. Maden suyunun içerik olarak da bu kadar zengin minerallere sahip olması, en alt tabakadan yeryüzüne çıkarken gelip geçtiği tüm yollardaki mineralleri de içeriğine katmasıdır. Bunun yanında maden suyu bu içerikleri yüzünden “doğal mineralli su” olarak da anılabilmektedirler ve bu mineral içeriklerinin miktarlarına göre “düşük mineralli su” ya da “yüksek mineralli su” olarak da adlandırabilmektedirler.

Maden sularının içeriğindeki elementler ve mineral tuzları özel miktarlarda olmaktadır çünkü çıkarıldıkları bölgenin özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedirler. Eğer ki mineralli suyun içindeki değerler 1500 ppm’i geçiyorsa yüksek mineralli su kategorisinde, eğer 500 ppm değerinden düşükse de düşük mineralli su kategorisinde adlandırılmaktadırlar. Maden suyu genel olarak içeriğindeki alkalilerin oluşmasını sağlayan formülüyle vücut için son derece gerekli ve yararlı bir sıvı çeşididir. Vücudun kalsiyum, sodyum, fosfat, potasyum ve magnezyum ihtiyacını karşılayabilen maden suları bunun dışında vücudun normal reaksiyonlarında ihtiyacı olan elektrolitlerin olması gereken seviyelerde olmasını sağlayabilmektedir. Vücuda sağladığı bu yararlar neticesinde vücuda alındığında metabolizmada gerçekleştirilen tüm biyokimyasal reaksiyonlarda yer almakta ve reaksiyonların gidişatını düzenleyebilmektedir.

Advertisement

Maden suyunun yararları nelerdir?

İnsan metabolizmasında normal vücut reaksiyonlarını gerçekleştirebilmek adına 80’den fazla mineral çeşidi kullanılmaktadır ve bununla birlikte doğal olarak vücutta sürekli bir mineral ihtiyacı doğmaktadır. Eğer bu ihtiyaç karşılanmazsa, vücut dengesi bozulur ve pek çok sağlık problemi ortaya çıkar. Bu nedenle sadece vücudumuza aldığımız gıda maddelerine değil, sıvı olarak tükettiğimiz besin maddelerine de dikkat etmemiz gerekmektedir.

Buradan yola çıkarak vücudumuz için en yararlı sıvı kaynağı olan, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu pek çok minerali sağlaması açısından en faydalı ve en gerekli içeceklerden biri maden suyu olarak gösterilebilmektedir. Maden suyunun içeriğindeki çok fazla mineral sayesinde pek çok hastalığın ve bozulan dengelerin yerine getirmesi sağlanabilir. Özellikle yaşlılar, çocuklar ve kadınlar maden suyu içtiklerinde vücutlarına hem florür hem de kalsiyum alabilecekleri için bu grup içerisinde yer alan kişilerin mutlaka maden suyu tüketmeleri gerekmektedir. Konu hakkında yapılan araştırmalar sonucunda uzmanların ortak kanısı günde en az olacak şekilde 2 şişe maden suyu tüketilmesi gerektiğidir. Maden suyunun en çok bilinen ve sağlığımız için sağladığı en büyük yararlarından bazıları şunlardır;

Maden suyunun içerisinde bulunan sodyum, vücut sıvısının içerisinde en çok bulunan elementtir.

Dolayısıyla vücudun en çok ihtiyaç duyduğu mineraller arasındadır. Vücutta yeterli miktarda sodyum bulunduğu taktirde vücuttaki sıvı dağılımı eşit miktarda olur, ayrıca bu eşitlikle birlikte sıvı dengesi düzenlenmiş olur. Maden suyuyla birlikte alınan sodyum vücutta sinir sistemine ait uyarıcıların taşınmasını ve asit- baz dengesinin ayarlanmasını sağlamaktadır.

Maden suyunda yer alan önemli minerallerden biri de magnezyumdur. Magnezyum bünyede hücre içinde, hücre zarında ve hücre çekirdeğinde bol miktarda bulunarak kas sistemindeki ve sinir sistemindeki elektrik uyarılarının iletilmesi gereken yere ulaşmasını sağlar. Bunun dışında kalp sağlığı için çok önemli bir yer teşkil eden magnezyum, kalp enfaktüsünü ve daha pek çok kalp hastalığını engelleyici özelliklere sahiptir. Magnezyum eksikliği yaşandığında damarlarsa yağ birikmesi, damar sertliği yaşanması ve damarlarda kalsiyum birikimi gibi pek çok durumla karşı karşıya kalınabilir. Bu nedenle doğal bir kaynak olan maden suyunu mümkün olduğunca sıklıkla tüketerek vücudun magnezyum eksikliği yaşamamasını sağlamak gerekir.

Advertisement

Maden suyunun içerisindeki kalsiyum ise vücudun genel yapısında en çok bulunan element olma özelliğini taşımaktadır. Hormon salgılanmasında, kas kasılmalarının önlenmesinde, sindirim enzimlerinin salgılanabilmesinde ve hücre zarlarında iyon değişimi işleminin gerçekleştirilmesinde son derece etkin rol oynamaktadır. Bu nedenle vücutta kalsiyumun eksik bırakılmaması çok önemli bir noktadır. Maden suyunun bol miktarda kalsiyum içermesi, bu ihtiyacın kolaylıkla giderilmesini sağlar. Bunun dışında özellikle menapoz döneminde olan kadınların ve ileri yaşlarda olup kemik erimesi problemleri çeken kişilerin mutlaka maden suyu içerek vücutlarının kalsiyum ihtiyaçlarını gidermeleri gerekmektedir.


Leave A Reply