Mağaradaki Canavar (H.P. Lovecraft) Hikayesinin Özeti ve Karakterleri Hakkında Bilgi

0

H.P. Lovecraft’ın Mağaradaki Canavar isimli kısa gizem ve korku öğeleri içeren hikayesinin özeti nedir? H.P. Lovecraft’ın Mağaradaki Canavar (The Beast in the Cave) öyküsünün karakterleri ve özeti hakkında bilgiler.

Mağaradaki Canavar“, H.P. Lovecraft’ın kısa öyküsüdür. Bir mağarada kaybolan ve canavarca, korkunç bir yaratıkla karşılaşan bir adamın hikayesini anlatıyor. Canavarla yüzleşirken, adam kendi korkusu ve faniliğiyle yüzleşmek zorunda kalır. Hikaye, korku ve bilinmeyen temalarını araştıran psikolojik bir korku.

Hikaye, geniş ve labirenti andıran bir mağarada kaybolan ve açlık da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde ölebileceğini düşünen bir insan hakkındadır. Ayrıca mağaranın tarihini ve orada sağlık aramak için ikamet eden ancak bunun yerine ölümü bulan veremli bir koloninin kaderini de yansıtıyor. Kişinin meşalesi söndükçe çaresizliği artar ve bir rehberin dikkatini çekme umuduyla bir dizi yüksek sesle bağırmaya başlar, ancak çığlıklarının sağır kulaklara düştüğüne inandığı için umutları yıkılır. Sonunda bir mağaranın kayalık zemininde yaklaşan yumuşak adımların sesini duyar ve içi umut ve korku karışımıyla dolar.

Mağaradaki Canavar (H.P. Lovecraft) Hikayesinin Özeti ve Karakterleri Hakkında Bilgi

Özet

H.P. Lovecraft’ın “Mağaradaki Canavar” geniş ve labirenti andıran bir mağarada kaybolan ve açlık da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde ölebileceğini düşünen bir kişinin kısa hikayesidir. Hikaye, devasa bir mağarada geçiyor, kişi, bir rehber ve diğer gezginlerle bir tura çıkmış, ancak onların haberi olmadan gruptan ayrılmış ve bir saatten fazla bir süre yasak caddelerde dolaşan bir adam. mağara. Artık kaybolmuş ve umutsuzdur, girişe giden yolu bulamamaktadır.

Meşalesi sönmeye başladığında, mağaranın tarihini ve sağlık arayışıyla oraya yerleşmiş bir veremli koloninin kaderini düşünür. Yeraltı dünyasının görünüşte sağlıklı havasında hastalıklarından kurtulma umuduyla mağaranın içine kötü yapılmış kulübeler inşa etmişlerdi, ama bunun yerine ölüm ve garip ve korkunç bir şekil buldular. Kahraman, grupla birlikte geçerken kulübelerinin kalıntılarını görmüş ve böylesine uçsuz bucaksız ve sessiz bir yerde yaşamanın kendisi gibi sağlıklı ve dinç bir insan üzerinde nasıl bir etkisi olacağını merak etmişti.

Meşalesinin son ışıkları da karanlığa gömülürken, bir kaçış yolu arayışında çevrilmemiş hiçbir taş bırakmamaya karar verir. Bir rehberin dikkatini çekmek umuduyla bir dizi yüksek sesle bağırır, ancak çığlıkları sağır kulaklara ulaşır. Bir mağaranın kayalık zemininde yaklaşan ve içini umut ve dehşet karışımı bir duyguyla dolduran yumuşak ayak sesleri duyduğunda pes etmek üzeredir. Sesin kurtarıcısının mı yoksa başka bir şeyin mi, mağaranın derinliklerinde yaşayan uğursuz ve bilinmeyen bir şeyin mi olduğundan emin değil. Hikaye bu uçurumla sona eriyor ve okuyucunun bundan sonra kahramana ne olacağını merak etmesine neden oluyor.

Karakterler

H.P. Lovecraft’ın yazdığı “Mağaradaki Canavar” yalnızca bir ana karaktere sahiptir, o da mamut bir mağarada kaybolmuş bir adam olan başkahramandır. İyi eğitimli, felsefi çalışma geçmişi olan bir kişi olarak tanımlanıyor. İçinde bulunduğu korkunç durum karşısında bile sakin ve sakin biri olarak nitelendirilir. Ayrıca sağlıklı ve dinç olarak tanımlanıyor, bu da durumunu daha da korkunç kılıyor. Kahraman aynı zamanda hikayenin anlatıcısıdır ve hikaye birinci şahıs bakış açısıyla anlatılır.

Ayrıca, bir grup turisti mağara turuna çıkaran bir rehberden ve bir zamanlar sağlık aramak için mağarada ikamet eden ancak bunun yerine ölümü bulan bir veremli kolonisinden de kısa bir söz var.


Leave A Reply