Maha Bandula Kimdir?

0
Advertisement

Maha Bandula kimdir? İngilizlere karşı savaşarak ülkesinin önemli bir askeri figürü olmuş olan Birmanyalı komutan Maha Bandula’nın hayatı.

Maha Bandula, mahabandula olarak da yazılır (d. 1780 ? – ö.. 1 Nisan 1825, Danubyu, Birmanya), I. İngiltere-Birmanya Savaşı’nda (1824-26) İngilizlere karşı savaşan Birmanyalı komutan.

Maha Bandula

Maha Bandula

1819’da, Manipur’u işgal eden Birmanya (bugün Myanmar) ordusunda görev aldı. iki yıl sonra Assam’ın fethi sırasında ikinci bir Birmanya kuvvetine komutanlık etti. Ardından Kral Bagyidaw tarafından Assam valiliğine ve Ava sarayı elçiliğine atandı. Ocak 1824’te, Bengal-Arakan sınırında artan gerginlik üzerine 6 bin askerle Arakan’a gönderildi. Mart ayında İngilizler savaş açınca, hemen Bengal’e girerek Ratnapalang’ı işgal etti ve Ramu’da bir İngiliz kuvvetini yenilgiye uğrattı. Amacı, yıldırım hızıyla ilerleyip Çittagong ve Dakka’yı ele geçirmek ve Assam’dan gelmekte olan ikinci Birmanya ordusunun da yardımıyla İngilizleri Bengal’den atmaktı. Ama mayısta İngilizler Rahgoon’a bir kuvvet çıkarınca, bu tasarısı suya düştü, İkinci bir cephe açıldığı için, seferden vazgeçmek ve binbir güçlük içinde Arakan Sıradağları üzerinden Ava’ya doğru çekilmek zorunda kaldı.

Yukarı Birmanya’da büyük bir ordu topladıktan sonra Irrawaddy Irmağı kıyısındaki Danubyu’ya ilerledi ve Ekim 1824’te burada karargâh kurdu. Aralıkta, Rangoon civarında mevzilenmiş olan İngilizleri kuşatmaya çalıştıysa da başarılı olamadı. Karargâhı İngilizlerin eline düşünce, Danubyu’yu savunmaya hazırlanmak üzere geri çekildi.

Mart 1825’te, İngilizler Danubyu’ya saldırdı. Bandula burayı cesaretle savundu. Çarpışmalar sırasında ölünce direniş çözüldü ve Danubyu düştü. İngilizlerin Prome’ye doğru ilerlemesi Birmanyalılar için yenilginin başlangıcı oldu.

Advertisement

Leave A Reply