Mahkum Balığı, İnsan Gibi Dişleri Olan Balığın (Sheepshead) Özellikleri

0
Advertisement

Dişlerinin insan dişlerine benzerliği ile meşhur olan mahkum balığı nasıl bir hayvandır, nerelerde yaşar, özellikleri nelerdir? Mahkum balığı hakkında bilgi.

Mahkum balığı, keskin sırt dikenleri olan derin gövdeli, yassı bir deniz balığıdır. Balık genellikle 25 – 50 santime ulaşır, ancak 90 santime kadar büyüyebilir! İnsan dişlerine çarpıcı bir benzerlik gösteren sert bir ağzı ve güdük dişleri vardır.

Mahkum Balığı

Mahkum Balığı Gerçekleri

Mahkum balığı (Sheepshead fish) Kuzey ve Güney Amerika’da yaygın olarak bulunan derin gövdeli yassı bir balıktır. Genellikle 9,6 kg (21,2 lbs) ağırlığındadır ve 91 cm (35,8 inç) uzunluğa ulaşır.

Archosargus probatocephalus bir euryhaline türüdür, yani tuzluluk binde 0 – 35 kısım (ppt) arasında değişen sulardan toplanmıştır. Mahkum balığının parazitleri arasında nematodlar, izopodlar, trematodlar ve siliatlar bulunur, ancak bu parazitler tarafından yapılan istilalar büyük Mahkum balığı popülasyonlarını tehlikeye atmaz.

Mahkum balığının ticari değeri sınırlıdır, ancak insanınkilere inanılmaz derecede benzeyen dişlere sahip olması özellikle bilinir (bunu daha sonra tartışacağız).

Advertisement

Mahkum balığı anatomisi

Mahkum balığının, ağzı neredeyse yatay ve aşağı olan kısa bir burnu vardır. Pulları ince bir şekilde tırtıklıdır ve keskin sırtlara sahiptir. Gövde rengi genellikle yeşil-sarı veya gri renktedir ve 5-7 dikey siyah çubukla işaretlenmiştir. Genellikle anal, ventral ve dorsal yüzgeçlerin tipik olarak siyah veya gri olduğu görülürken, pektoral ve kaudal yüzgeçlerin daha yeşilimsi bir tonu vardır.

Mahkum Balığı

Mahkum balığının dişleri

Mahkum balığının en çarpıcı özelliklerinden biri, insan dişlerine inanılmaz derecede benzeyen dişleridir.

Yukarıda resimde gördüğünüz gibi, Mahkum balığının ön dişleri kesici gibidir, arka azı dişleri ise daha geriye yerleştirilmiştir. Bir Mahkum balığı yaklaşık 15 mm uzunluğa ulaştığında keskin ve kalın dişler ortaya çıkmaya başlar. Aynı zamanda, arka dişleri yetişkin azı dişlerine dönüşür.

Bir balıkta bir dizi ‘insan dişi’ görmek oldukça büyüleyici ve bir o kadar da garip, değil mi?

Mahkum balığının Beslenmesi

Mahkum balıkları, istiridye ve diğer çift kabukluların yanı sıra karidesler, yengeçler ve diğer kabuklular ile beslenir. Balıklar 50 mm’ye kadar büyüdüğünde, dişleri daha güçlü ve daha sağlamdır, bu da istiridye, derisi dikenliler ve midye gibi daha güçlü zırhlı avlarla beslenmelerine yardımcı olur.

Advertisement

Mahkum balığı yaşam alanı

Mahkum balıkları Amerika Birleşik Devletleri’nin Körfezi ve Atlantik kıyılarında bulunabilir. Bu balık Cape Cod, Massachusetts güneyden Florida’ya (Mahkum balığının en büyük konsantrasyonu burada bulunur) ve Meksika Körfezi’nden Brezilya’ya kadar bulunur.

Yetişkin Mahkum balıklarının bir miktar topografik rölyefler ile habitatları tercih ettikleri bilinmektedir ve genellikle istiridye resifleri, dalgakıranlar, çamurlu sığlıklar, enkazlar, iskeleler ve Meksika Körfezi’nde bulunurlar. Mahkum balığı gerçek bir göçmen balık olmasa da, su sıcaklığının düştüğü sonbaharın sonlarında ve kışın, açık denizde yumurtlama alanına geçme eğilimindedirler.


Leave A Reply