Makale Nedir? – Sözlük Anlamı

0
Advertisement

Makale ne anlama gelir? Makale kelimesinin terimler sözlüklerindeki anlamı, deyimler ve birleşik kelimelerin anlamları nedir?

Makale Nedir?

Makale

Bilim, fen konularıyla siyasal, ekonomik ve toplumsal konuları açıklayıcı veya yorumlayıcı niteliği olan gazete veya dergi yazısı

başmakale

Başyazı


Makale Hakkında Bilgiler

Bir makale, basılı veya elektronik ortamda yayınlanan yazılı bir çalışmadır. Haber, araştırma sonuçları, akademik analiz veya tartışma yaymak amacıyla olabilir.

Advertisement
Haber makaleleri

Bir haber makalesi, genel çıkarların (yani günlük gazeteler) veya belirli bir konunun (yani siyasi veya ticari haber dergileri, kulüp bültenleri veya teknoloji haber web siteleri) güncel veya son haberlerini tartışır.

Bir haber makalesinde, olayın görgü tanığı ifadeleri yer alabilir. Fotoğraflar, hesaplar, istatistikler, grafikler, hatırlamalar, röportajlar, anketler, konuyla ilgili tartışmalar vs. içerebilir. Okuyucunun dikkatini makalenin belirli (veya ana) kısmına odaklamak için başlıklar kullanılabilir. Yazar ayrıca kim, ne, ne zaman, nerede, neden ve nasıl olduğu gibi genel soruların cevaplarını izleyerek gerçekleri ve ayrıntılı bilgi verebilir.

Alıntı yapılan referanslar da yardımcı olabilir. Yazarlara verilen bilgilerin doğruluğunu ve kaynağının güvenilirliğini teyit eden görüşmeler ve tartışmaların yazılı hesapları yoluyla da insanlara referanslar yapılabilir. Yazar, okuyucunun makaleyi okumaya devam etmesini sağlamak ve dikkatini diğer makalelere çekmek için yönlendirmeyi kullanabilir. Örneğin, “Sayfa 3’te devam ediyor” gibi ifadeler, okuyucuyu makalenin devam ettiği bir sayfaya yönlendirir.

Gazete makaleleri için iyi bir sonuç önemli bir madde olsa da, son tarih ortamının derinlikli olması, zaman zaman kopya düzenlemenin, bir sayfadaki boş alanın belirttiğine karşılık gelen öyküdeki keyfi bir noktadan geçen her şeyi silme biçimini alması anlamına gelir. Bu nedenle, gazete muhabirleri, birinci veya ikinci fıkrada en önemli bilgileri içeren, ters piramit tarzında yazmak için eğitilmiştir. Daha az hayati detaylar hikayenin sonuna doğru itilirse, draconian kopya düzenlemenin potansiyel olarak yıkıcı etkisi en aza indirilecektir.

Advertisement
Diğer yazı türleri

Akademik makale – bir akademik dergide yayınlanan makale. Akademisyenlerin durumu genellikle hem kaç makale yayınladıklarına, hem de makalelerinin diğer makalelerin yazarları tarafından gösterilme sayısına bağlıdır.

Bazı akademik makale ile örtüşen bazı kompozisyonlar.

Bilimsel makale – bilimsel bir dergide yayınlanan makale.

Blog – bazı blog makaleleri dergi veya gazete makaleleri gibidir; diğerleri kişisel bir dergideki girişlere benzer şekilde yazılır.

Advertisement

Ansiklopedi makalesi – bir ansiklopedi veya başka bir referans çalışmasında, bir makale, içeriğin birincil bir bölümüdür.

Pazarlama makalesi – okuyucuyu ticari bir web sitesine veya ürüne çekmek için tasarlanmış, genellikle ince bir içeriktir.

Usenet makalesi – e-posta stilinde yazılmış ve açık yönetilen veya denetlenmeyen bir Usenet haber grubuna gönderilen bir ileti.

Konuşulan makale – podcast olarak da adlandırılan, ses kaydı şeklinde üretilen bir makale.

Advertisement

Listicle – birincil içeriği bir liste olan bir makale.

Portre – bir kişinin portresi (makale).


Leave A Reply