Makedonya Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ülkeler Rehberi Makedonya – Makedonya ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

makedonya-bayragiMAKEDONYA

Yüzölçümü: 25.713 km2.
Başkenti: Üsküp (Mak. Skopye).
Dil: Makedonca (resmi).
Din: Hristiyanlık (Ortodoks, az sayıda Katolik), Müslümanlık.
Para birimi: 1 dinar = 100 deni.
Başlıca kentleri: Bitola, Prilepe, Kumanovo, Tetovo.

Güneydoğu Avrupa’da, Balkan Yarımadasında devlettir. Kuzeyden Yugoslavya ve Kosova Özerk Bölgesi, doğudan Bulgaristan, batıdan Arnavutluk, güneyden Yunanistan ile çevrilidir. Denize çıkışı yoktur.

Yüzey Şekilleri; Yüzey şekillerinin çoğunluğuna dağlık yapıdaki platolar oluşturur. Yükseltiler yer yer 2.500 m’yi aşar. Yunanistan’dan Kozuf ve Nidze dağlarıyla ayrılır. Kuzeyde Siroka ve Şar, batıda Korab Dağları uzanır. Ohrid ve Prespa önemli göller, Vardar ise en büyük ırmaktır.

Advertisement

İklimi; Balkan Dağları’nın etkisiyle ülkede sert kara iklimi egemendir. Yağışlar tüm yıla dengeli bir biçimde yayılmıştır.

Ekonomisi; Tarım ve hayvancılık ekonominin temelini oluşturur. Buğday, arpa, mısır, pamuk, ayçiçeği, tütün, haşhaş ekilir; sığır ve koyun yetiştirilir. Demir, kurşun, çinko, nikel yatakları işletilir. Hafif endüstri ürünleri iç tüketime yöneliktir ve endüstri tesisleri daha çok başkent Üsküp ve çevresinde toplanmıştır.


Leave A Reply