Maldiv Adaları Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi, Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ülkeler Rehberi Maldiv Adaları – Maldiv Adaları ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

maldivler bayrağı

Kaynak: pixabay.com

Maldiv Adaları;

  • Yüzölçümü: 398 km2.
  • Başkenti: Male.
  • Dil: Divehi, Arapça, İngilizce.
  • Din: Müslüman.
  • Para birimi: 1 rufiyaa = 100 laari.

Güney Asya’da devlet. 1969’a kadar Maldiv Adaları olarak anılan Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’nda, Hindistan’ın güney ucunun 650 km kadar güneybatısında yer alan, 220’si yerleşik 2.000 küçük adadan oluşur. Mercan adalarının (atol) büyük bir bölümü Kandiva Kanalı’nın kuzeyinde az bir bölümü de güneyinde kalır. Adaların tümü kuzeyden güneye, 800 km2’lik bir alana yayılmıştır.

Yüzey Şekilleri;

Tümü mercan adası ve mercan kayalıklarından oluşan adalar, Umman Denizi’ndeki ada sıralarının bir bölümünü oluştururlar ve hiçbir yerde deniz yüzeyinin 2.4 m’den fazla üstüne çıkmazlar. Hemen tüm adaların yüzeyi yaklaşık 1 m kalınlıkta bir kum tabakası ve ince bir bitki örtüsüyle kaplıdır. Bazıları tatlı sulardan oluşan lagünlerin kenarındaki beyaz kumsalların ve parlak renkli mercan oluşumlarının ortaya çıkardığı görüntü çok sayıda turisti adalara çeker.

maldivler

Kaynak: pixabay.com

İklim;

Maldivler’de kışları kurak, yazları ise yağışlı geçen tropikal muson iklimi egemendir. Kuzeydeki mercan adaları kasırgaların ve düzenli muson rüzgârlarının etkisinde daha fazla kalırsa da güneydeki adalarda yağış daha fazladır. Ortalama sıcaklığın (yaklaşık 27 °C) ve nem oranının oldukça yüksek olduğu adalarda, ekvatora olan yakınlık nedeniyle günlük ya da mevsimlik değişimler azdır.

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar;

Maldivler başta hindistancevizi ve ekmekağacı olmak üzere özgün, kısa tropikal bitkiler açısından oldukça zengindir. Bunun yanı sıra hint kirazı, balkabağı ve tatlı patates gibi bu adalara özgü bitki ve meyve türleri de vardır. Adalardaki toplam alanın yalnız % 3’ü ormanlıktır.

maldivler

Kaynak: pixabay.com

Ülkenin kendine özgü doğal hayvanları yok denecek kadar azdır. Hayvanların büyük bir bölümü Güney Asya kökenlidir. Yanlız uçar tilki adalara özgü bir hayvan türü kabul edilir. Öteki hayvanlar miskfaresi, sıçanlar, bazı kurbağalar, karakurbağaları, kertenkeleler ve küçük yılanlardır.

Advertisement

Ekonomisi;

Maldivler yoksul bir ülkedir. Balıkçılık endüstrisi ulusal gelirin 1/3’ünü oluşturur. Hindistancevizi yağı da dışsatım ürünleri arasındadır, ancak bu ürün, döviz sağlama açısından turizm ve gemicilikten sonra gelir. Hindistancevizi lifi ve dantel endüstrilerinin ekonomiye katkıları yok denecek kadar azdır. Yiyecek ve öteki tüketim maddeleri gereksinimini tümüyle dış ülkelerden sağlayan Maldivler’in ticaret dengesinde sürekli açık vardır ve ülke ekonomisini, sürekli yapılan dış yardımlarla ayakta durur.


Leave A Reply