Malezya Tarihi

0
Advertisement

Asya’da yer alan Müslüman bir ülke olan Malezya’nın tarihi ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Malezya Tarihi

9 ile 13. yüzyıllar arasında yarımada, merkezi Sumatra’da bulunan Budist krallığın bir parçası oldu Malay sultanlarının Güneybatı Asya ile olan ilişkileri sonucunda Müslümanlık benimsendi. Portekizli tüccarların Malakka’yı 1509’da tanımalarından 2 yıl sonra Portekizlilerin eline geçen kent, o günden sonra baharat ticaretinin merkezi oldu. 1602’de kurulan Hollanda Doğu Hindistan Şirketi kısa zamanda Güneydoğu Asya ticaretini Portekizlilerden aldı. Hollandalılar 1641’de Malakka’yı ve iç bölgelerdeki Portekiz yerleşim yerlerini ele geçirdi. İngiliz Doğu Hindistan Şirketi’nin 1786’da Pinang Adası’nda 1819’da da Singapur’da ticaret üsleri kurmasına kadar Hollandalılar bu bölgenin ticaretini ellerinde tuttular.

1824’te Sumatra’daki Bengkulu’ya karşılık, Malakka’yı İngilizlere bıraktılar. 1895’te İngilizlerin denetimindeki Malay federe devletleri oluşturuldu. 20. yüzyıl başında Kedah, Kelantan, Perlis, Terengganu ve Johor eyaletleri, 1888’de Saravak ve Kuzey Borneo (Sabah) İngiliz korumasına girdi. 1941’de İngiliz Dünya Savaşı sırasında bölge Japonların 1946’da yenilip bölgeyi bırakmalarından sonra İngiliz Hükümeti, Penang, Malakka ve 9 Malay eyaletiyle Malay Birliği’ni oluşturdu. Singapur, Saravak ve Kuzey Borneo’da ki İngiliz Hükümeti’ne bağlı sömürgeler durumuna geldiler. Malaylardan gelen tepki sonucu İngiliz Hükümeti, Malay Birliği yerine, eyaletlere bir ölçüde özerklik tanıyıp Malay Federasyonu’nu kurdu.

1948’de Çinli komünist gerillalarının bağımsız bir devlet kurabilmek amacıyla başlattıkları saldırılar, 1640’ta İngiliz desteğiyle bastırıldı. 1955’te yapılan seçimler Tuanku Abdurrahman başkanlığındaki Birleşme Partisi’nin zaferiyle sonuçlandı. 1963 yılında Malezya Federasyonu oluştu. Sukarno başkanlığındaki Endonezya Federasyonu’nun parçalanmasına yönelik askeri bir cephe oluşturdu ve Endonezya birlikleri Malakka Yarımadası, Sabah ve Saravak’a girdi. Bu hareket, Sukarno’nun 1966’da görevden alınmasıyla sona erdi.

Advertisement

Bu arada Singapur federasyondan ayrıldı. 1964 Seçimleri’nde Birleşme Partisi büyük üstünlükle yeniden iktidara geldi. Malayların politik, Çinlilerin de ekonomik üstünlüklerinin neden olduğu gerilim, 1969 Seçimleri’nde pek çok kişinin öldüğü ayaklanmalarla sonlandı. Anayasa 2 yıl süreyle askıya alındı ve karışıklıklar sertlikle bastırıldı. Tuanku Abdurrahman’dan boşalan başkanlığa Tuan Abdurrazak seçildi. 1980’de Pahang Sultanı Tuanku Hacı Ahmet Şah, 1984’te Johore Sultanı Mahmut İskender Şah devlet başkanlığına getirildi. Nisan 1989’da Perak Eyaleti’nin hükümdarı Sultan Azlan Şah, Malezya’nın 9. başkanı seçildi.


Leave A Reply