Manitoba Gölü Nerededir? Coğrafi Özellikleri ve Tarihi

0
Advertisement

Kanada’da bulunan Manitoba Gölü hakkında bilgiler. Manipogo isimli hayali bir canavarı bile olan gölün tarihi ve özellikleri hakkında bilgi.

Manitoba Gölü

Kaynak : pixabay.com

Manitoba Gölü

Manitoba Gölü, Kanada’da, Manitoba Eyaleti’nde göl. Yüzölçümü 4,706 kilometrekre uzunluğu 225 kilometrekare.

Eyaletin güneybatısında, Kuzey Amerika’nın en büyük göllerinden biridir. Dauphin Irmağı aracılığıyla Winnipeg Gölü’ne bağlanır. Gölde balık avcılığı ve üreticiliği yapılır.

Manitoba Gölü, Kanada’nın on üçüncü büyük gölü (4.624 kilometrekare) ve dünyanın 33. büyük tatlı su gölüdür. Orta Kuzey Amerika’da, gölün adını taşıyan Kanada’nın Manitoba eyaletinde. Eyaletin başkenti Winnipeg’in yaklaşık 75 km kuzeybatısında, 51 ° 0′N 98 ° 45′W’de bulunur.

Manitoba Gölü

Kaynak : pixabay.com

Tarih.

Kıyıları Assiniboine ve Cree tarafından doldurulan göl, 1730’ların ortalarında La Vérendrye tarafından Avrupalılar tarafından biliniyordu. O ve oğulları, Saskatchewan Nehri ve çevresini keşfetmek için Fort La Reine’den bu göl boyunca seyahat ettiler. Saskatchewan ve Cedar Gölü üzerinde kaleler kuruldu. Ayrıca kürk ticareti Hudson Körfezi’ne giden rotanın bir parçasıydı.

Adı, Cree manitou-wapow veya Ojibwa manidoobaa’dan geliyor, her ikisi de gölün merkezindeki The Narrows olarak adlandırılan bir toponym olan “Manitou’nun boğazları, Büyük Ruh” anlamına geliyor. Bu daralmalar ruhun duyulabileceği bir alandı. Tam olarak ne duyuldu ve tam olarak hangi yerde, bir gizem gibi görünüyor. Göl, Fransız kaşifler tarafından Lac des Prairies olarak biliniyordu.

Advertisement

Kısa ömürlü Manitobah Cumhuriyeti ve halefi Manitoba eyaletinin her ikisi de adını bu gölden alıyor.

Manitoba Gölü

Kaynak : pixabay.com

Manipogo.

Uzun yıllar boyunca İskoçya’nın Loch Ness Canavarı’na ve İngiliz Kolombiyası’nın Ogopogo’suna benzer bir canavarın gölde yaşadığını iddia ediyor. Bu hayali canavarın adı ise:  Manipogo

Coğrafya.

Yaklaşık 200 km uzunluğundaki düzensiz şekilli göl, üç büyük gölün bir grubunun en küçüğüdür, diğer ikisi, tarih öncesi Buzul Gölü Agassiz’in tabanında bulunan Winnipeg Gölü (en büyük) ve Winnipegosis Gölü’dür. Göl, birbirine bağlı fakat belirgin biçimde farklı iki havzaya bölünmüştür: küçük, düzensiz şekilli bir kuzey havzası ve çok daha büyük bir güney havzası. Nelson Nehri ve Hudson Körfezi’nin havzasının bir parçasıdır.

Gölün güney ucu, Portage la Prairie’nin 24 km kuzeyinde, Manitoba, göç eden kuşlar için önemli bir sahneleme alanı olan Delta Marsh’da sona eriyor.

Göl üzerindeki topluluklar arasında Fairford, Steep Rock, St. Laurent ve Sandy Bay bulunur.

Manitoba Gölü

Kaynak : pixabay.com

Kollar ve çıkışlar.

Göl, Winnipegosis Gölü tarafından Waterhen Nehri üzerinden kuzeybatıya yıllık ortalama 1.900.000 dönüm (2.3 km3) katkı ile beslenmektedir. Whitemud Nehri ve yerel kara akışı yaklaşık ortalama 317.000.000 m3’tür. Yağış yaklaşık 1.800.000 dönüm ayağı (2.2 km3) katkıda bulunur. 1970-2003 yılları arasında Portage Diversion Assiniboine Nehri’nden yıllık ortalama 246.800 dönüm (304.400.000 m3) hacme katkıda bulundu. Manitoba Gölü, kuzeydoğudaki Winnipeg Gölü’ne Fairford Nehri’nden St. Martin Gölü’ne ve sonra Dauphin Nehri’ne akar. Yıllık ortalama nehir çıkışı 2.030.000 hektardır (2.50 km3). Ortalama buharlaşma yılda 2.20 km3 (2.020.000 dönüm) ‘dir. Su girişinin çoğu Waterhen Nehri’nden (girişin% 42’si) ve doğrudan göl yüzeyindeki yağıştan (% 40) kaynaklanırken, çıkışın yaklaşık% 50’si buharlaşma yoluyla gerçekleşmektedir. Bu onun hiposalin doğasını açıklar.

Advertisement
Manitoba Gölü

Kaynak : pixabay.com

Balıkçılık

Manitoba Gölü, Manitoba’nın yıllık 30 milyon dolarlık ticari balıkçılık endüstrisindeki üç ana gölden biridir.

Manitoba Gölü’nde yakalanan başlıca pazarlanabilir balık türleri, 19. yüzyılın sonlarında beyaz balıklardan bugün duvar gözü, sauger ve sarı levrek olarak değişmiştir. Sazan gibi kaba balıklarda büyük bir artış olmuştur. Tullibee avı, ticari bir tür olarak kabul edilmese de yüksek kalır.

Göldeki ticari kış balıkçılığının toplam kaydedilen avı, 1940’ların sonunda yıllık 15 milyon liradan (6,8 kt) 2002’de 4,5 milyon poundun (2,0 kt) altına düştü.


Leave A Reply