Manken Nedir? Ne İş Yapar? Mankenlerin Görev Sorumlulukları Çalışma Ortamı

0
Advertisement

Manken nedir, ne iş yapar? Mankenlerin görev ve sorumlulukları nelerdir, çalışma ortamı nedir? Mankenlik mesleği hakkında bilgi.

Manken nedir?

Mankenler; giyim, kozmetik, yiyecek ve araba gibi çeşitli ürünlerin reklamına yardımcı olmak için sanatçılar, fotoğrafçılar veya müşterilere poz verir. Doğru görünüme ve yeteneğe sahip olmak genetik olarak miras alınır. Modellemenin diğer kısmı, ne yapacağınızı, kendinizi nasıl pazarlayacağınızı ve müşterinin ihtiyaç duyduğu şeyi sunacağınızı bilmektir. Profesyonel mankenler sürekli olarak bir kamera önünde güzel görünür, ipucu üzerinde ihtiyaç duyulan ifadeleri gösterir, zamanında ortaya çıkar ve çekimin hızlı, verimli ve başarılı bir şekilde ilerlemesini sağlar. Genetikten sonraki kısım, profesyonel bir manken yapan ve modellemede bir kariyere götüren kısımdır.

Manken

Kaynak: pixabay.com

Manken iş ne yapar?

Mankenler; giyim, kozmetik, yiyecek ve araba gibi çeşitli ürünlerin reklamını yapmak için sanatçılar, fotoğrafçılar veya müşteriler için poz veriyor.

Mankenler, dergiler, televizyonlar, gazeteler, kataloglar, reklam panoları ve çevrimiçi olarak kıyafetlerinin veya ürünlerinin reklamını yapmak için şirketler tarafından işe alınır. Basılı modeller, fotoğrafçılar için poz verdikleri fotoğraf çekimlerine katılır. Mankenler, müşterinin istediği görünümü yakalamak için duruşlarını ve yüz ifadelerini değiştirir. Fotoğrafçı genellikle fotoğraf çekimi sırasında modelin yüzlerce fotoğrafını farklı poz ve ifadelerde çeker.

Mankenler ayrıca çeşitli yerlerde canlı olarak poz verir. Defilelerde mankenler fotoğrafçılara, gazetecilere, tasarımcılara ve giysi alıcılarından oluşan bir izleyici kitlesine kıyafetleri göstermek için ayakta durur, döner ve yürür. Perakende işletmelerinde ve büyük mağazalarda, kıyafetleri doğrudan alışveriş yapanlara sergilerler ve kıyafetlerin özelliklerini ve fiyatlarını açıklamaları gerekebilir. Diğer mankenler eskiz sanatçıları, ressamlar ve heykeltıraşlar için poz veriyor.

Mankenler genellikle şunları yapar:

Advertisement
  • Fotoğraf çeken veya resim veya heykel yapan sanatçılar için poz verir
  • Ürünleri reklamlarda tanıtır
  • Çeşitli izleyiciler ve çeşitli ortamlarda elbiseler, paltolar, iç çamaşırlar, mayo ve takım elbise gibi giysileri sergiler
  • El çantaları, ayakkabılar ve takılar gibi aksesuarları sergiler
  • Kokular ve kozmetikler dahil güzellik ürünlerini tanıtır
  • İstenilen görünümü elde etmek için fotoğrafçılar, saç ve giyim stilistleri, makyaj sanatçıları ve müşterilerle yakın çalışır
  • Pist defileleri için tasarımcıların kıyafetlerini giyer
  • Çalışmalarının bir portföyünü oluşturur ve korur
  • Potansiyel müşterilerle tanışmak ve röportaj yapmak için seyahat eder
  • Tanıtımı yapılan ürünle ilgili araştırma yapar – örneğin, belirli bir giyim eşyasının tasarımcısı veya kumaş türü

Manken

Çalıştıkları Kişiler

Hemen hemen tüm modeller, kendileriyle müşteriler arasında bir bağlantı sağlayan temsilcilerle çalışır. Müşteriler genellikle temsilcilerle çalışmayı tercih eder, bu da bir modelin serbest meslek sahibi olmasını çok zorlaştırır. Temsilciler “yeni yüzler” arar, modeller önerir ve eğitir ve modelin kazancının bir kısmı karşılığında onları müşterilere tanıtır. Mankenler ayrıca fotoğraf çekimlerine veya moda şovlarına hazırlanmak için saç stilistleri ve makyaj sanatçılarıyla birlikte çalışabilir. Stilist ve makyaj sanatçısı, modelin saçına ve makyajına rötuş yapabilir ve etkinlik boyunca modelin görünümünü değiştirebilir. Modeller bazen kendi makyajlarını yapmaktan ve kendi kıyafetlerini getirmekten sorumlu olabilir.

Mankenler, portföyleri bir araya getirip sürdürerek, bileşik kartlar yazdırarak ve potansiyel müşterilerle buluşmak için seyahat ederek kendilerini tanıtmak için önemli miktarda zaman harcarlar. Bir portföy, bir modelin önceki çalışmalarının bir koleksiyonudur ve tüm müşteri toplantılarına ve rezervasyonlarına taşınır. Bir kompozit kart, bir modelin portföyündeki en iyi fotoğrafları ve onun ölçümlerini içerir.

Reklamverenlerin genellikle nüfusun belirli bölümlerini hedeflemesi gerektiğinden, modeller belirli bir alanda uzmanlaşabilir. Örneğin, küçük ve büyük beden modalar, bedenleri tipik model tarafından giyilenden sırasıyla daha küçük ve daha büyük olan kadınlar tarafından modellenir. “Parçalar” modellerinde, el veya ayak gibi bir vücut parçası vardır ve özellikle tırnak cilası veya ayakkabı gibi model ürünleri modellemek için çok uygundur.

Mankenin çalışma ortamı nasıldır?

Mankenler, konforlu stüdyolardan ve defilelerden, her türlü hava koşulunda dış mekana kadar çeşitli koşullarda çalışır. Bazı modeller farklı şehirlerdeki müşterilerle buluşmak için sık sık seyahat etmenin keyfini çıkarabilse de, programlar zorlu ve stresli olabilir. Çoğu model, genellikle öngörülemeyen çalışma programlarıyla yarı zamanlı çalışır. Fotoğraf çekimlerine veya şovlara katılmak için bir an önce hazır olmaları gerekir. Çoğu modelin işsizlik dönemleri vardır.

Advertisement


Leave A Reply