Manolya Hakkında Bilgi

1

Manolya ağacı ve çiçeği ile ilgili bilgiler. Yetiştiği alanlar ve manolyanın özellikleri nelerdir? Manolya Hakkında Bilgi

Manolya

Manolya Hakkında Bilgi

Manolya (Lat. Magnolia). İkiçenekliler sınıfının Manolyagiler familyasından kışın yapraklarını döken ya da her zaman yeşil kalan ağaç ya da ağaççıktır.

Kuzey ve Orta Amerika’da ve Güney Asya’da doğal olarak yetişir. Yaprakları saplı, tam kenarlı ve genelikle büyüktür. Çok güzel kokan çiçekleri nedeniyle değerli ve aranan bir ağaçtır. Çiçekleri sarı, beyaz, eflatun ve pembe renklidir. Manolyanın çiçeği çok nazik olduğundan koklanınca sararır. Ağaç 6-9 yıldan sonra çiçek vermeye başlar. Bazı türlerinin değerli odunu vardır. Türkiye’nin kıyı kentlerinde çeşitli türleri yetişir. Manolyagiller, (Lat. Magnoliaceae). İkiçenekliler sınıfının Ranales takımından bir familya. Tropikal bölgelerde ve kuzey yarımkürenin ılıman bölgelerinde yetişirler. Yaprak döken ya da her zaman yeşil kalan, ağaç ya da çalı halindeki bitkileri kapsar. Yaprakları çok sert ve basittir. Meyvesi kozalağa benzer. Bu familyaya giren bitkiler tropikal iklimlerde park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Birçok türü endüstride ve tıpta kullanılır. 10 cins ve 100’den fazla türü vardır.


1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?