Manş Denizi Nerededir?

0

Manş denizi nerededir? İngiltere ile Fransa arasında yer alan Manş Denizi hakkında bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Manş Denizinin İngiltere tarafında kıyıda yer alan iki kayık.

İngiltere ile Fransa arasında, boğaz biçiminde bir denizdir. Atlas Okyanusu ile Kuzey Denizi’ni birbirine bağlar. Uzunluğu 600 km’ye yakındır, genişliği 32-160 km. arasında değişir. En dar yeri İngiltere’de Dover’le Fransa kıyılarındaki Calais arasında bulunan Dover Boğazı‘dır.

Advertisement

Fransa ile İngiltere arasındaki trafiği rahatlatmak amacıyla Dover ile Fransa’nın Pa de Calais yerleşmesi arasında yapımına 1987’de başlanan Manş Tüneli 1990’da tamamlandı ve Manş Denizi’nin altından iki ülkeyi birbirine bağladı.

Manş Denizi’nin suları çok serttir, çünkü Kuzey Denizi’nin suları ile Atlas Okyanusu’nun suları burada karşılaşır. Denizde fırtınalar hemen hiç eksik olmaz. Jeologlar eskiden İngiltere ile Fransa’nın birleşik olduğunu sanıyorlar.

Manş Denizi’ndeki adaların en önemlileri Fransa kıyılarındaki Manş Adaları ile İngiltere kıyısındaki Wight adasıdır. Manş Denizi’nin İngiltere kıyısındaki en önemli limanları Brighton, Plymouth, Portsmouth, Southampton; Fransa kıyılarındaki en önemli limanları da Calais, Cherbourg, Le Havre’dır.

Anglo-Norman Adaları

Advertisement

Manş’ta İngiltere’ye ait 4 küçük adaya Anglo-Norman Adaları denir. Fransa kıyılarından 15-20 km. açıktadır. Hepsinin yüzölçümü bir arada 200 kilometrekare kadar tutar. Adalar Jersey, Guernsey, Alderney, Sark’tır. Büyüklük bakımından Jersey ile Guernsey başta gelir, ötekiler çok küçüktür. Hepsinin nüfusunun toplamı 100.000’i biraz geçer.

Anglo-Norman Adaları’nın iklimi ılık, toprağı verimlidir. Çok iyi sığır yetişir. Jersey Guernsey, Alderney’de yetişen sığırlar bu adaların adı ile anılır. Adalar 1.000 yılından beri İngilizler’indir. Buna rağmen ahalinin âdetleri daha çok Fransızlar’a benzer, her iki dil de konuşulur.


Leave A Reply