Mansure Nerededir? Mısır Mansure’nin Konumu Özellikler Tarihçesi

0
Advertisement

Mansure Nerededir? Mısır’da bulunan Mansure ilinin coğrafi konumu, özellikleri, kültürü ve tarihçesi nasıldır? Mansure hakkında bilgi.

Mansure

Mansure, Aşağı Mısır’da kent, Dakahliye Yönetim Birimi’nin merkezidir.

mansure - Mısır

Tarihçesi

Mansure, 1219 yılında Eyyubî hanedanından Kamil tarafından kurulmuştur. Mısırlılar Beşinci Haçlı Seferi sırasında Haçlıları yendikten sonra Mansure (aka. “Muzaffer”) olarak adlandırıldı.

Yedinci Haçlı Seferi’nde, Capetianlar yenildi; adamlarının onbeş ila otuz bini savaş alanında düştü. Fransa’dan Louis IX, Mansure Muharebesi’nde yakalandı. İbrahim ben Lokman’ın evi şimdi Mansoura’daki tek müzedir. Halka açıktır ve kişisel onüçüncü yüzyıl tuvaleti de dahil olmak üzere Fransız hükümdarına ait özellikleri barındırır.

Advertisement

14 Ekim 1973’te Mansure Hava Savaşı, Yom Kippur Savaşı sırasında meydana geldi. Mısır hava üslerine saldıran İsrail Hava Kuvvetleri savaşçıları, Mısır Hava Kuvvetleri tarafından durduruldu. O gün, çoğu İsrail’e ait 160 jet avcı uçağı Mansure üzerinde 53 dakika boyunca savaştı. İsrail savaş uçaklarının sayısal ve niteliksel üstünlüğüne rağmen, 2 İsrail uçağı düşürüldü. Geri kalanı geri çekildi. Mısır, üçü İsrail ateşine düşen altı uçağın kaybolduğunu açıkladı. Mısır hükümeti daha sonra Mansure Hava Savaşı’nı anmak için ülkenin “Hava Kuvvetleri Günü” nü 2 Kasım’dan 14 Ekim’e değiştirdi.

Konumu:

Mansure, Delta bölgesindeki Nil’in Damietta şubesinin doğu kıyısında yer alır. Mansure, Kahire’nin yaklaşık 120 km kuzeydoğusundadır. Şehrin karşısında, Nil’in karşı kıyısında, Talkha kasabası vardır.

Kültür

Mansure Ulusal Müzesi, Louis IX’un Yedinci Haçlı Seferi sırasında 1250 yılında hapsedildiği Dar Ibn Lockman’dır. Müzede, haçlıların posta ve kılıçlarının yanı sıra bir harita koleksiyonu sergileniyor. Büyük resimler Mansure Savaşı’nı tasvir ediyor.

Milli Kütüphanenin Mansure şubesi kısa bir süre önce Mansure Misr Kütüphanesi olarak açıldı.

Advertisement

Mansure, mimari tarzı, özellikle Shinnawi Sarayı (Wafd Partisi üyesi Mohamed Bek El-Shinnawi’den sonra) ile ünlüdür. 1928 yılında bir İtalyan mimar tarafından yaptırılmıştır. El-Saleh Ayoub’un camisi El-Kebir, Mansoura’nın en önemli camilerinden biridir. Sultan’ın sadık bir hizmetkarı tarafından inşa edilmiş ve “Eski Mansure” yı modern şehirden ayıran El Sagha Caddesi’nde yer almaktadır.

Kahire, İskenderiye ve Port Said gibi, Mansure da birçoğu ayrılmaya zorlanan Nasser dönemine kadar gelişen bir Yunan topluluğuna ev sahipliği yapıyordu. Şehrin etrafındaki eski ve en köklü mağaza ve işletmelerin çoğu hala orijinal Yunan isimlerini taşıyor. Mansure’nin şehirde yaşayan küçük bir İtalyan nüfusu da vardı. Şehrin ilk Eski İngilizce okulu, kentin geleneksel olarak görece zengin konut bölgelerinden biri olan Toriel bölgesindeki eski Yunan okulunun bulunduğu yerde kuruldu.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?