Manuel de Falla Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

0

Manuel de Falla ne yapmıştır, eserleri nelerdir? Ünlü İspanyol besteci Manuel de Falla hayatı ve eserleri hakkında bilgiler.

Manuel de Falla

Manuel de Falla

Ünlü bir İspanyol bestecisidir. 23 Kasım 1876 tarihinde Cadiz, İspanya’da doğmuştur. Ölümü ise ülkesinden uzaklarda 14 Kasım 1946’da Arjantin’de gerçekleşmiştir. İlk müzik derslerini annesinden almış, bilgisini doğduğu şehir Cadiz‘de ki öğretmenlerin yanında geliştirmiştir. Daha sonra Madrid Konservatuvarına gönderildi, bu okulda besteci ve piyanist José Trago’nun yanında çalıştı.

De Falla, 17 yaşında Edvard Grieg ve Beethoven‘ın eserlerinden düzenlenmiş bir senfonik konser dinledi ve besteci olmaya karar verdi. Önceleri para kazanmak için, “Zarzuelas” denilen bir cins İspanyol operetleri yazdı, 1902’de büyük besteci Felipe Pedrell’i tanıdıktan sonra, çalışmalarını halk müziğine yöneltti. 1905’te ilk belli başlı eseri “La Vida Breve” (Kısa Hayat) adlı operası ile Güzel Sanatlar Akademisi Armağanını kazandı ve iki yıl Madrid‘de piyanist olarak kaldı, 1907’de büyük arzusu gerçekleşti, bir hafta için Paris‘e gitti, fakat yedi yıl orada kaldı.

Manuel De Falla’nın Paris‘teki hayatı, para yönünden, çok sıkıntılı geçtiyse de, burada Claude Debussy, Dukas, Maurice Ravel gibi çağının büyük müzikçileriyle tanıştı ve bu durum ona geniş yararlar sağladı. Birinci Dünya Savaşı’nın başlaması üzerine ülkesine döndü. İspanya’nın en büyük bestecisi olarak kabul edildi, Elhamra civarındaki villasında yirmi yıl boyunca yalnız besteleriyle uğraştı. Sağlık durumunun bozulmasına rağmen siyasi sebepler yüzünden yurdundan ayrılarak Arjantin’e yerleşti, “L’Atlantida” adlı kantatını bitiremeden öldü.

İspanyol bestecileri içinde en çok İspanyol olan, dünyaca en çok sevilen İspanyol müzikçisi” olarak nitelendirilen Manuel De Falla yurdunun halk müziğini olduğu kadar tarihi yüzyıllara uzanan sanat müziğini de incelemiş ve her sanatçıya nasip olmamış bir incelikle dünya sanat alemine çalışmalarını sunmuştur.

Manuel De Falla’nın başlıca eserleri şunlardır:

Operalar :

La Vida Breve” (Kısa Hayat, 1905).

Bale Süitleri :

El Retablo de Maeso Pedro” (Üstad Pedro’nun Kukla Oyunu, 1923); “El Amor Brujo” (Aşk Sihri, 1915); “El Sombrero de très picos” (Üç Köşeli Şapka, 1919);

Piyano ve orkestra eserleri :

İspanyol Bahçelerinde Geceler” (1915); Klavsen ve oda orkestrası için konçerto (1926); piyano için “İspanyol Parçaları“, halk şarkıları.


Leave A Reply