Manyas Nerededir?

0

Manyas nerededir? Manyas hangi ilimize bağlıdır? Manyas ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

manyasManyas; Balıkesir İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 2 bucağı (Darıca, Şevketiye), 44 köyü vardır. İlin kuzeyinde; kuzeyden Bandırma, doğudan Susurluk, güneyden Merkez, batıdan Gönen ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

İlçe toprakları genelde düzlüklerle kaplıdır. Yaklaşık 110 km’lik alana yayılan Manyas Ovası, toplam yüzölçümün 1/5’ini kaplar. Ortalama yükseltisi 20 m dolayındaki ova, kalın lığ (alüvyon) katmanlarından oluşur. Yükselti güneye doğru artar ve en yüksek noktada 500 m’ye ulaşır. İlçenin en önemli ırmağı Kocaçay, Madra Dağı’ndan doğar, kuzeydeki Manyas Gölü’ne dökülür. İlçenin kuzeyindeki Manyas Gölü’ nün güneyindeki bir bölümü ilçe toprakları içerisinde kalır. Genelde Akdeniz ikliminin egemen olduğu ilçede yıllık ortalama sıcaklık, 14.6°C, yağış tutarı 600-700 mm’dir. Doğal bitki örtüsü cılız olmasına karşın, güneydeki yükseltiler üzerinde yer yer meşe, kayın ormanlarının kalıntılarına rastlanır. Manyas Ovası’nda yoğun tarım yapılır. Ekonomi; tarım (buğday, arpa, mısır, bakla, nohut, kurufasulye, şekerpancarı, ayçiçeği, susam, üzüm, elma), hayvancılık (sığır, koyun, keçi) ve Manyas Gölü’nde kültür balıkçılığına dayanır. Manyas Gölü’nde üretilen kerevit ve sazanın dışsatımı yapılır. İlçe merkezinde tarımsal araç-gereç yapımı ve onarımı un, yağ, yem, yem üretimi alanında çalışan küçük atölyeler vardır. Manyas Ovası’nın ve Manyas Gölü’ nün güneyinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 78 km uzaklıktadır. İlçe merkezine 7 km uzaklıkta Soğuksu Köyü’nde, Bizans dönemi Poemamemus kenti kalıntıları ve 30 km uzaklıkta Ovaköy’de Protestan Kilisesi, vb tarihsel yapılar vardır.

MANYAS GÖLÜ, Marmara Bölgesi’ nin güneyinde Balıkesir İli’nde göldür. Yüzölçümü 166 km, uzunluğu 19, genişliği 11 km, deniz düzeyinden yüksekliği 15 m, en derin yeri 10 m. Manyas ve Bandırma ilçeleri sınırında yer alan göl, tektonik kökenli bir çukurluğa su dolmasıyla oluşmuştur. Yüzölçümü değişkendir. Göl yüzeyi yıllık olarak 1.5 m dolayında yükselir, alçalır. Yükseldiği zaman yüzey alanı genişler, çevresi sazlık ve bataklıktır. Kocaçay ile beslenen gölün fazla suları Karadere aracılığıyla Simav Çayı’na boşaltılır. Suları tatlı olup, kültür balıkçılığı yapılır. Sazan, kerevit üretilir. Zengin bir kuş topluluğunu barındırması nedeniyle Kuş Gölü adıyla da anılır.


Leave A Reply