Manyetit Nedir?

0

Manyetit nedir? Manyetit ne demek? Manyetit ile ilgili olarak genel bilgilerin ve manyetitin formülünün yer aldığı sayfamız.

manyetit

Advertisement

Bir demir oksitler karışımıdır. \displaystyle FeOF{{e}_{2}}{{O}_{3}} formülü ile gösterilir. 2 ve 3 değerli demir oksitleri olan FeO ve \displaystyle F{{e}_{2}}{{O}_{3}} beraberce teşekkül ederlerse \displaystyle F{{e}_{3}}{{O}_{4}} formülü ile de gösterilebilen manyetit meydana gelir.

Manyetit tabiatta bulunan en değerli demir filizidir. Saf halde içinde %71,4 oranında demir vardır. Çoğunlukla içinde magnezyum, mangan, nikel, titan, alüminyum, çinko metallerinden biri veya birkaçı bulunur. Manyetit siyah renklidir. Özgül ağırlığı 5,1 , ergime noktası 153°’dir. Mıknatıs özelliği gösterdiği için «mıknatıs taşı» anlamına gelen «magnetit» ya da “manyetit” adı verilmiştir. Kızdırılınca mıknatıs özelliği kaybolur, soğuyunca gene eski haline döner. Dünyada belli başlı zengin manyetit yatakları İsveç, Kuzey Amerika, Ural ve Kafkasya’dadır. Yurdumuzda Sivas, Divriği ve yakınlarında bulunur.


Leave A Reply