Manyeto Nedir? Ne İşe Yarar? Manyeto Özellikleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Manyeto nedir, ne demektir? Manyeto ne işe yarar, nasıl kullanılır, özellikleri, manyeto  hakkında bilgi.

manyeto

Kaynak: commons.wikimedia.org

Manyeto

Manyeto; traktör, gemi, uçak ve bazı endüstri makinelerinde ateşleme enerjisi kaynağı olarak kullanılan ve mıknatısla elektrik oluşturan bir dalgalı akım jeneratörüdür.

Çağdaş otomobillerde manyeto ateşlemesi pahalı olduğundan kullanışlı değildir. Bunun için otomobillerin elektrikle çalışan manyetolu jeneratörler yerel manyetolu telefon tesisatlarından sinyal almak için kullanılır.Çağdaş indüksiyon tipi manyetolar bir kalıcı mıknatıs motoru ile alçak ve yüksek sabit gerilim bobinlerinden oluşur. Bu gerilim bobinleri birincil (primer) ve ikincil (sekonder) bobin olarak da adlandırılır. Bir manyetonun enerji verimi, sabit bobinlerdeki ani cereyan değişmelerinin sonucu olarak elde edilir. Birincil (primer) bobin ikincil (sekonder) bobinlere göre daha az devir yapar. İkincil bobinler ince tellerle binlerce kez devir yaparlar. ikincil bobinin bir ucu birincil bobinin bir ucuna bağlanmış ve manyetonun çerçevesine topraklanmıştır. Birincil bobin manyetonun şaftı üzerindeki bir kam (mil dirseği) aracılığıyla kendi içinde bir kapalı devre oluşturur. Devre kesici bobindeki cereyanın en yüksek değişim düzeyine her ulaşımında ana devreyi kesmek üzere mekanik olarak ayarlanmıştır. Ana devrenin ani olarak kesilmesi, ikincil devrede çok yüksek voltalı bir elektrik akımı oluşmasına neden olur. Manyetolar sürekli makinenin şaftına dişli millerle tutturulmuş ve devre kesiciyi gerektiği anda açmak üzere zamanlanmıştır. Manyeto hızı, manyetodaki kutupların ve makine silindirlerinin sayılarına bağlıdır. Distribütörün hız ibresi her zaman bir makine devrinin yarısına eşittir.

Kaynak 2

BİR MANYETONUN KESİTİ
Bir U mıknatısının magnetik alanı içindi bir bobin vardı? Bu bobinde bir makara üzerine iletken bir telle birkaç sargı sarılmıştır Bu bobini elle döndürdüğümüz zaman bobinin içinden geçen magnetik akıda bir değişme olur Bu değişmeden dolayı da bobinde bir gerilim doğar. Bu gerilim, üzerine bağlandığı elektrik devresinden bir elektrik akımı geçirir Böylece taşınabilir bir araçla elektrik elde etmiş oluruz.

Sapı elle çevrilince, elektrik akımı doğuran bir alternatördür. Normal alternatörlerden farkı bir motorla döndürüleceğine, elle döndürülmesidir. Eski den telefonlarda akım elde etmek için kulla nılırdı. Bu çeşit telefonlara da «manyetolu telefon» denirdi. Bugün artık manyetolu telefonlar hemen hemen hiçbir yerde kullanılmamaktadır.

Manyetonun bir başka kullanma alanı da elektrikte ölçme tekniğidir. Birçok elektrik değerini ölçmek için bir akım geçirmek gerektiğinden, ölçü aletleri bir manyetoyla birlikte yapılır. Manyetonun kolu çevrilerek istenen devreden bir akım geçirilir. Böylece, istenen değer, aracın göstergesiyle okunur.

Advertisement

Leave A Reply