Manyetometre Nedir ve Nasıl Çalışır? Günlük Hayatta Kullanımı Nasıldır?

0
Advertisement

Manyetometre nedir, nerede kullanıldıkları ve nasıl çalıştıkları hakkında bilgiler. Manyetometre günlük yaşamda nerede kullanılır?

İlk manyetometre

Bir manyetik alanın gücünü veya yönünü keşfetmek istediğinizde, bir manyetometre tercih ettiğiniz araçtır. Basitten (mutfağınızda kolayca yapabilirsiniz) karmaşığa kadar çeşitlilik gösterirler ve en gelişmiş araçlar, uzay keşif görevlerinde düzenli yolculardır. İlk manyetometre, genellikle “Matematiğin Prensi” olarak adlandırılan ve 1833’te “manyetometre” adını verdiği yeni bir cihazı açıklayan bir makale yayınlayan Carl Friedrich Gauss tarafından oluşturuldu. Tasarımı, mutfağınızda oluşturabileceğiniz aşağıda açıklanan basit manyetometreye çok benzer.

Manyetometre

Manyetometre (Kaynak : pixabay.com)

Türleri

Çok hassas olduklarından, manyetometreler arkeolojik alanları, demir yataklarını, gemi enkazlarını ve manyetik imzası olan diğer şeyleri bulmak için kullanılabilir. Dünyanın etrafındaki bir manyetometre ağı, güneş rüzgarının dünyanın manyetik alanı üzerindeki küçük etkilerini sürekli olarak izler ve verileri K indeksinde yayınlar (bkz. Kaynaklar). İki temel manyetometre türü vardır. Skaler manyetometreler manyetik alanın gücünü ölçerken, vektör manyetometreler pusulanın yönünü ölçer.

Kendinizinkini yaratmak

Kendiniz yapabileceğiniz basit bir vektör manyetometresi var. Bir iplikle asılı olan bir çubuk mıknatıs her zaman kuzeyi gösterecektir; Bir ucunu işaretleyerek, manyetik alan değiştikçe küçük değişiklikleri tespit edebilirsiniz. Bir ayna ve bir ışık ekleyerek oldukça doğru ölçümler yapabilir ve manyetik fırtınaların etkilerini tespit edebilirsiniz.

Hall Etkisi

Uzay gemilerinde kullanılanlar gibi daha karmaşık manyetometreler, manyetik alanın yoğunluğunu ve tespitini tespit etmek için çeşitli yöntemler kullanır. En yaygın manyetometrelere katı hal Hall etkisi sensörleri denir. Bu sensörler, akımın yönüne paralel gitmeyen bir manyetik alanın varlığından etkilenen elektrik akımının özelliklerini kullanır. Bir manyetik alan mevcut olduğunda, akımdaki elektronlar (veya karşıt elektron delikleri veya her ikisi) iletken malzemenin bir tarafında birikir. Yokluğunda, elektronlar veya delikler temelde düz bir çizgide ilerler. Bir manyetik alanın elektronların veya deliklerin hareketini etkileme şekli ölçülebilir ve bir manyetik alanın yönünü belirlemek için kullanılabilir. Hall etkisi sensörleri ayrıca manyetik alanın gücüyle orantılı bir voltaj üreterek onları vektör ve skaler manyetometreler yapar.

Manyetometre

Advertisement

Günlük hayatta manyetometreler

Manyetometreleri günlük hayatımızda çoğu zaman bilmeseler de metal dedektörleri şeklinde buluruz. Hazine avcıları ve hobiciler tarafından kullanılan el tipi metal dedektörleri, metal nesnelerin yerini belirlemek için Hall Etkisini kullanır. Detektörler, faz kayması olarak bilinen bir fenomeni kullanarak, nesnenin direncini veya endüktansını (iletkenliğini) ölçerek metaller arasında ayrım yapabilir.


Leave A Reply