Maratonun Tarihi

0

Maratonun tarihi ile ilgili olarak bilgiler. Maraton koşuları ilk ne zaman yapılmaya başlanmıştır? maraton ve maraton tarihçesi ile ilgili olarak genel bilgiler.

maraton

Advertisement

Maraton Yunanistan’da ufak bir köyün adıdır. M.Ö. 490 yılında Yunanlılar, uzun süren bir savaştan sonra İranlılar’ı yendiği vakit, bir Yunan askeri Maraton köyünden 42 kilometre mesafede bulunan Atina şehrine giderek ordularının galibiyet haberini verir. İşte bu tarihi olay üzerine Olimpiyatlarda atletizm yarışmaları programında maraton bu tarihi değeri bakımından çok mühim bir yer tutar.

Maraton tam 42 kilometre 195 metre üzerinde yapılan çok zor bir dayanıklılık yarışıdır. Olimpiyat Oyunlarında maratoncular stadın içinde hakemin depar işaretinden sonra bir tur yaparak kapıdan sokağa fırlarlar, umumiyetle iki saat sonra tekrar stada girip bir tur yaptıktan sonra yarışı bitirirler.

Maraton bir stadın içinde belli şartlar altında ölçülmüş bir pistte yapıldığı için, bu yarışmada dünya rekoru diye bir şey yoktur. Yarışmaların sonunda elde edilen derece dünyanın en iyi derecesi olarak kabul edilir.

Dünyanın en mühim maraton müsabakalarından biri de Boston maratonudur. Amerika’nın Boston şehrinde düzenlenen bu yarış 1896 yılından beri, 1918 yılı hariç olmak üzere, her yıl belli tarihte yapılmaktadır. Hem ülkemizde hem de yurtdışında bir çok farklı lokasyonlarda belirli aralıklar ile maraton koşularının düzenlenmesine devam edilmektedir.

Advertisement


Yorum yapılmamış

Leave A Reply