Marcel Duchamp Kimdir? Marcel Duchamp Sanatı Hakkında Bilgi

1

Marcel Duchamp kimdir? Marcel Duchamp’un hayatı ve sanat anlayışı hakkında bilgi ve Marcel Duchamp’un en tanınan eseri olan pisuvar hakkında bilgi ve pisuvar resmi.

Marcel Duchamp 28 Temmuz 1887 yılında Fransa Blainville-Crevon’da doğmuş 2 Ekim 1968 tarihinde Fransa Neuilly-sur-Seine’da hayata gözlerini yummuştur. Gerçek adı Henri Robert Marcel Duchamp olan sanatçı 20. yüzyılda Avrupa ve Kuzey Amerika’yı en fazla etkilemiş sanatçıların başında gelmektedir.

2004 yılında 500 modern sanat uzmanı arasında yapılan bir ankette Marcel Duchamp’ın ters çevrilmiş bir pisuvara imza atıp sergilmesi ile ortaya çıkan ve o dönemde ki tüm sanat çevrelerini şok eden çalışması Modern sanatın en önemli eseri seçilmiştir.

20. yüzyılın pop sanatına yön veren ve günümüzün sanatçılarını hala etkilemeye devam eden Marcel Duchamp ülkemide pek tanınmasa da tüm dünyada oldukça tanına bir ressamdır.

Fransız ressamı Marcel Duchamp ressam kardeşlerini izleyerek sanat öğrenimi için Paris’e gitti. Paris’te ve New Yrk’ta 1912-1913’te sergilenen Kübist Merdivenden İnenÇıplak Kadın No.2 resmi epeycene bir gürültü kopartmıştır. 1915’te “ant-sanat” Dada hareketine öncülük ederek pisuarlar gibi gündelik nesnelerden “hazır” sanat eserleri yaptı.

Bisikilet tekerliği (1913-1951) gibi “kinetik heykeller” (hareket eden sanat eserleri) ortaya koydu. Avangard çalışmaları ve fikirleri Sürrealistlere ve Pop Art hareketine esin kaynağı olmuştur.

Marcel Duchamp – Pisuvar

Marcel Duchamp - Mona Lisa

Marcel Duchamp – L.H.O.O.Q


1 Yorum

Leave A Reply