Marcus Antonius Kimdir? Hayatı, Kleopatra İle İlişkisi ve Ölümü Nasıl Olmuştur?

2
Advertisement

Marcus Antonius Kimdir? Marcus Antonius Hayatı, Biyografisi, Roma Dönemi, Marcus Antonius ve Kleopatra’nın ilişkisi hakkında bilgi.

Marcus Antonius

ANTONIUS, Marcus (M. Ö. 83-30) Eski Romalı komutanlardandır. Anne tarafından Julius Caesar ile akraba olur. M. Ö. 58 yılında öğrenim için Hellas’a gitti, sonra da Suriye ve Mısır’da askerlik görevlerinde bulundu. M. Ö. 54 yılında Caesar ile birlikte Gallia’da savaştı, Romalı komutan sonra da onun yardımı Marcus Antonius ile bazı önemli memurluklarda bulundu. Caesar, İspanya’da Pompeius taraftarları ile savaşırken Antonius da İtalya Genel Komutanlığı vazifesini gördü.

M. Ö. 44 yılında Caesar ile birlikte konsül olan Antonius, aynı yılın mart ayında, Caesar’ın öldürülmesi üzerine, Caesar’ın hazinesini, evrakını ele geçirerek Roma’ya tek başına hükmetmek istedi. Bu arada, Caesar’ın katillerine karşı halkı kışkırtmaya başladı, bir yandan da katillerden biri olan Brutus‘u elindeki Gailia Cisalpina eyaletini kendisine vermeye zorladı. Alamayanca ona karşı savaş açtı. Bu sırada Caesar’ın mirascısı ve manevi evladı Octavianus İtalya’ya gelerek Antonius’a karşı çıktı.

Octavianus, Senato’nun ve bu arada Cicero’nun yardımıyla, Antonius’un bütün eski askerlerini toplamaya muvaffak oldu. Vatan haini olarak ilan edilen Antonius’a karşı bir de sefer açıldı. Antonius önceleri Octavianus’a pek önem vermiyerek sadece Brutus’la uğraştığından Mutina’da yenilerek kaçtı (M. Ö. 43). Fakat Lepidus ile birleşerek tekrar Roma’ya doğru yürüdü. Bu durum karşısında Octavianus, Antonius ve Lepidus’la anlaşmak zorunda kaldı. Neticede üçü birden Bononia’da buluşarak ikinci Üçler Birliği’ni kurdular. Beş yıl müddetle yürürlükte kalan bu anlaşmaya göre, İmparatorluğu üçü aralarında bölüştüler. Antonius’un payına Gallia düştü.

Kleopatra ve Marcus Antonius

Kleopatra ve Marcus Antonius

Kleopatra Macerası

Bundan sonra üçü de öç almak ve kendilerini sevmeyenleri ortadan kaldırmak için tevkiflere ve idamlara başladılar. Bu arada Cicero da Antonius’un gadrine uğradı. Ertesi yıl (M. Ö. 42) Antonius ile Octavianus Makedonya’ya giderek hasımlarının ordusunu bozdular. Lepidusu aralarından çıkartarak memleketi kendi aralarında pay ettiler. Bu sıralarda Antonius Kilikia’dan geçerken Mısır Kraliçesi Kleopatra’ya aşık oldu ve kışı İskenderiye’de geçirdi.

Advertisement

Bu sıralarda karısı Fulvia ile kız kardeşinin Octavianus ile savaşmaya başladığını haber alınca derhal İtalya’ya gitti. Fakat bu sırada karısı öldüğü için Octavianus’un kız kardeşi Octavia ile evlenerek Octavianus’la barıştı. Bunun üzerine Roma devleti yeniden ikisi arasında bölündü. Bu bölüşmede doğuyu alan Antonius, Partlar’a karşı birkaç savaş açtıysa da başarı kazanamadı. Bunun üzerine Octavianus ile aralarındaki antlaşmayı beş yıl daha uzatan Antonius bu müddet içinde Mısır’da Kleopatra İle Beraber yaşadı, Roma adına fetihler yapmaktan vazgeçti. Bu, sadece Octavianus’u değil, kendi taraftarlarında kızdırmıştı. Neticede Senato’nun kararıyla, Octavianus’un da teşvikiyle Antonius’la Kleopatra’ya karşı savaş açıldı (M. Ö. 32). Uzun süren hazırlıklardan sonra yapılan Aktion (Actium) deniz savaşında Antonius’la Kleopatra yenildiler (M. Ö. 31). Kleopatra Mısır’a kaçtı. İskenderiye düştüğü için Kleopatra’nın intihar ettiği hakkında çıkan yanlış bir haber üzerine, Antonius da kılıcının üzerine atılarak kendini öldürdü.


2 yorum

  1. Sacmalik siz koca bir ulkeye hukum edeceksiniz sonrada intihar akillicami sizce degil ben böyle olmadigina inaniyorum

    • Antonio Banderas on

      Tamamda başka bi kayıt yok antonius için , varsada bulunamamış. Ki zaten bu kayıtlar antonius öldükten 100 yıl sonra yazılanlardır.Ne kadar doğru ne kadar yanlış bilinmez

Leave A Reply