Marcus Tullius Cicero Kimdir? Hayatı, Siyasi Kariyeri Hakkında Bilgi

0

Marcus Tullius Cicero kimdir ve ne yapmıştır? Marcus Tullius Cicero hayatı, biyografisi, siyasi kariyeri hakkında bilgi.

Cicero

Kaynak: commons.wikimedia.org

Marcus Tullius Cicero

Marcus Tullius Cicero; Romalı hatip ve siyaset adamıdır (Aspinun İÖ 106 – Farmioe İÖ 43).

İyi bir eğitim gördü. Yunan şairi Arkios’tan şiir ve edebiyat bilgisi adı, dönemin en ünlü hukukçularının ve hatiplerinin yanında yetişti. Avukatlığının yanı sıra felsefeyle de ilgilendi. 25 yaşındayken çetin bir davada kazandığı başarıyla şimşekleri üzerine çekince bir süre Roma’ dan uzaklaşmayı yararlı bularak ilkin Atina’ya gitti, sonra Rodos’a geçti. Bu kentlerde yine değerli eğitimcilerin gözetiminde özellikle edebiyat, felsefe bilgilerini ve güzel konuşma yeteneğini geliştirme fırsatı buldu. Roma’ya dönüşünde politikaya atıldı, soylulara karşı çıktı.

Yankılar uyandıran söylevlerle özgürlükçüleri savundu: Pro Murena (Murena İçin) İÖ 63, Pro Milone (Milone İçin) İÖ 52; zorbalığı mahkum etti: Merrines (Verres’e Karşı) İÖ 70, Catillinares (Catilina’ya Karşı). Antonius’a karşı olan çok sert 14 söylevi Philippiques İÖ 44-43. Cicero’nun konuşma ustalığının doruğunu oluşturur. Bu yüzden Antonius’un buyruğuyla öldürüldü, kafası ve elleri Forum’da sergilendi. Hatipliğinin yanı sıra parlak bir düşünür de olan Cicero’nun bazıları kaybolmuşsa da günümüze birçok yazılı eseri kalmıştır. Cicero, konuşma sanatı üstüne yedi kitap yazdı; De Oratore (Hatip Üstüne) 10 55, önemlidir. Felsefe ve siyasete ilişkin görüşlerini De Amicitia (Arkadaşlık Üstüne), De Senectute (Yaşlılık Üstüne) 44, De Republica (Cumhuriyet Üstüne) 54, gibi kitaplarında sergiledi. Yazışmaları da içerik ve üslup olarak değerlidir. Şiirler, tarih, coğrafya gibi çeşitli konulardaki kitapları pek önem taşımaz. Cicero’nun eserleri uzun yıllar Latin yazarlarını etkilediği gibi, klasikleşerek günümüze de ulaştı.

Hakkında Gerçekler

 • Cicero, MÖ 106’da Roma’nın yaklaşık altmış mil güneyindeki Arpinum kasabasında doğdu.
 • Ailesi patrisyen ve ayrıcalıklı binicilik sınıfındandı.
 • Çoğu genç soylu erkek için olduğu gibi, Cicero da Latince’nin yanı sıra Yunanca da eğitim gördü.
 • Cicero, Yunan klasiklerinin birçoğunu Latince’ye çevirdi; bu eserlerin birçoğu Karanlık Çağlar boyunca Batı Avrupa’da korunmuştur.
 • Cicero genç bir adamken savunma avukatı olarak çalıştı ve Yunanistan’ı dolaştı, felsefe ve retorik okudu.
 • Cicero’nun elde ettiği en yüksek siyasi makam, MÖ 63’te konsül oldu. Roma konsolosları, Senato tarafından devlet başkanı olarak seçildikleri için modern başbakanlara benziyorlardı, ancak aynı zamanda modern cumhurbaşkanları gibiydiler çünkü Roma ordusunun başkomutanıydılar.
 • Cicero, MÖ 79’da Terentia adında zengin bir genç kadınla evlendi. Çift otuz yıl evli kaldı ve bir oğulları ve bir kızı oldu.
 • Bir yıllık konsolosluk görevine hizmet ederken, Cicero kendisine suikast düzenleyecek ve Cumhuriyeti devirecek bir komployu keşfetti ve durdurdu.
 • Cicero ve Cumhuriyet’e yönelik komplo, Catiline adlı bir senatör tarafından yönetildi, bu yüzden “Catiline Komplosu” olarak tanındı.
 • Aşağıdakilerden bazıları da dahil olmak üzere Cicero’nun bilinen yazılarının çoğu günümüze ulaşmıştır: sekiz felsefe kitabı ve altı retorik kitabı; elli iki konuşma; ve otuz yedi risale (mektup) kitabı.
 • Cumhuriyete olan yüksek saygısına ve halkın tiranlığa karşı tutumuna rağmen, Cicero Katalin Komplosu’nun birkaç üyesini yargılanmadan idam ettirdi.
 • Antonius ve Octavianus, belki de farklı geçmişleri nedeniyle Cicero’ya farklı baktılar. Kariyerli asker ve plebian Antony, Cicero’ya çok az zaman ya da saygı duyuyordu, Cicero ile benzer bir eğitim ve sosyal geçmişe sahip olan ve geçmiş zamanların çoğundan zevk alan Octavian, onu yasak listesinden uzak tutmayı savundu. Antony sonuçta başarılı oldu.
 • Cicero, MÖ 7 Aralık 43’te Roma’nın güneyindeki villasında iki asker/suikastçı tarafından öldürüldü.
 • David Bamber, HBO dizisi Rome’da Cicero’yu canlandırdı.
Cicero

Kaynak: commons.wikimedia.org

Kaynak 2 – Cicero Kısaca Hayatı

Roma İmparatorluğu’nun çökme devrinde yaşamış bir devlet adamıdır. Güçlü söylevleriyle halkı kendinden yana çekebilmesiyle ün kazanmıştır.

Cicero siyaset hayatına yirmi altı yaşında, bir hukukçu olarak başladı. M.Ö. 75’te Sicilya’da «quaestor» (hâkim) seçildi. Bu sırada Sicilya Valisi Gaius Verres’e karşı koyanları tutan ünlü söylevi sayesinde valiyi sürgün ettirdi. Bu başarısından dolayı, hakimliğin daha yüksek dereceleri olan praetorluğa, sonra da konsüllüğe seçildi.

M. Ö. 60 da Sezar, Birinci Triumvirlik’i kurmuştu. Cicero, Sezar’ın tarafını tutmadığından Roma’dan çıkarıldı. M.Ö. 44’te, Caesar’ın öldürülmesinden sonra, Cicero, Senato’nun en güçlü, en sözü geçen adamı oldu. Fakat M. Ö. 43’te İkinci Triumvirlik kurulunca Cicero ölüme mahkûm edildi; kaçmak üzereyken yakalanarak öldürüldü.

Cicero, devrinin siyasetini olduğu kadar edebiyatını da geniş ölçüde etkilemiş bir söylevci ve yazardır. Senato’daki konuşmaları ile Lâtin edebiyatına kattığı yeni ifade tarzı, bugün, Avrupa edebiyatındaki üslûbun temeli olmuştur. Eserlerinin çoğu siyasi, dinî ve felsefî konular üzerinedir. Sayısı bini geçen mektupları onun kişiliğini ve devrinin özelliklerini çok güzel bir şekilde tasvir etmek bakımından önemlidir.


Leave A Reply