Margarin Nedir?

0

Margarin nedir? Margarini kim bulmuştur? Margarin hakkında kısaca bilgi veren yazımız.

Advertisement

Bitkisel yağlarla hazırlanan ve tereyağının yerini tutan bir yağdır. Besin değeri tereyağına eşittir; üstelik, daha ucuza mal edilir. Bunun için, dünyanın birçok yerlerinde geniş ölçüde kullanılmaktadır. Ancak son dönemlerde margarinin insan sağlığına zararları tartışılmaktadır. Bazı sağlıkotoriteleri kesinlikle tüketilmesini tavsiye etmemektedir. Ancak bir konsensus bu konuda bulunmaktadır.

Margarin; pamuk, hindistan cevizi, soya fasulyesi, mısır vs. gibi bitkilerden elde edilen yağla yapılır. Bu bitkilerin meyva, ya da tohumlarından çıkarılan yağ, kaymağı alınmış pastörize sütle karıştırılır. Ayrıca A ve D vitaminleri katılır.

Margarini ilk defa 1870’te Fransız kimyacısı Hippolyte Mege-Mouries yaptı. O zamanlar margarin eritilmiş sığır yağı, sütle, suyla karıştırılarak yapılıyordu. Bugünkü şekli daha sonraları bulundu.

Margarin ilk defa piyasaya çıkıp da tereyağının yerini tutmaya başlayınca, Avrupa ve Amerika’daki birçok kimseler bunun tereyağı ticaretine son vereceğini, çiftliklere büyük bir darbe vuracağını sanmıştı. A.B.D.’nin birçok eyaletlerinde margarine özel vergiler konuldu, margarin satışı türlü şartlara bağlandı. Sonradan bunlar kalktıysa da bugün bile Amerika’da margarinin yarım kilodan büyük paketler halinde satılması yasaktır. II. Dünya Savaşı’ndan sonra yurdumuzda da geniş ölçüde margarin kullanılmaya başlanmıştır.

Advertisement


Leave A Reply