Marinduque Adası Nerededir? Filipinler Marinduque Özellikleri ve Tarihçesi

0
Advertisement

Marinduque Adası nerededir? Filipinler’de bulunan Marinduque Adası’nın özellikleri nelerdir? Adanın tarihçesi ve konumu hakkında bilgi.

Marinduque Adası

Marinduque Adası

Marinduque Adaları, Filipinler de ada ve eyalet merkezidir. Başkenti Boac belediyesidir. Marinduque, kuzeydeki Tayabas Koyu ile güneydeki Sibuyan Denizi arasında yer alır. Quezon eyaletinin Bondoc Yarımadası’nın batısında; Mindoro Adası’nın doğusunda; ve Romblon adasının kuzeyindedir. Dünyanın deniz biyoçeşitliliğinin merkezi ve korunan bir deniz alanının merkezi olan Verde Adası Geçidi’nin bazı bölümleri de Marinduque eyaletinin sularındadır.

Marinduque eyaleti, Filipinler Ulusal Polis ve Filipin Güvenlik Kuvvetleri tarafından, Batanes eyaleti ile dönüşümlü olarak yıllık olarak sıralanan düşük suç oranı istatistikleri nedeniyle ülkenin 2013 yılının en huzurlu eyaleti olarak 1 numaraya yükseldi. Dahası, yaklaşık 200 yıl boyunca, eyalet ülkenin en eski dini festivallerinden birine ev sahipliği yapıyor, Moriones her yıl Çile Haftası (Holy Week) festivaline ev sahipliği yapıyor.

Haritası:

Advertisement

Tarihçe

Eyaletin isminin etimolojisinin en kabul gören teorisi, adanın güney kesiminde potansiyel olarak aktif bir yanardağ olan Malindig’e göre “uzun boylu” veya “zarif” anlamına gelen malindig veya malindugden kaynaklanmasıdır.

İspanyol ve erken Amerikan işgalleri sırasında Marinduque, 16. yüzyılda Balayan Eyaletinin (şu anda Batangas), 17. yüzyılda Mindoro’nun bir parçasıydı ve 1901’de Amerikalıların geldiği bağımsız bir eyalet olarak kısa bir süre geçirdi.

Filipin-Amerikan Savaşı sırasında Marinduque, Amerikan toplama kamplarına sahip ilk adaydı. Marinduque, Albay Maximo Abad yönetimindeki 250 Filipinli askerin 54 Amerikan Piyade Adamının daha küçük bir kuvvetini yendiği Pulang Lupa Savaşı’nın yeridir. Filipinlerin kararlılığı ve cesaretinin iyi silahlı Amerikalılar üzerinde hakim olduğu Filipinler’in kazandığı birkaç savaştan biridir. Amerikalıları ele geçirdikten sonra Col. Abad, 15 Nisan 1901’de Gen. Emilio Aguinaldo’nun emirleri üzerine ve Vali Martin Lardizabal ve Amerikalılar tarafından Fort Santiago’da rehin tutulan diğer iki devrimci yetkilisinin eline geçmesi nedeniyle teslim oldu.

1902’de ABD-Filipin Komisyonu Mindoro (şimdi iki ayrı il) ve Lubang (şimdi Occidental Mindoro’nun bir parçası) adalarını illere ekledi.

Advertisement

Dört ay sonra il, Tayabas eyaletinin (şimdi Quezon) bir parçası oldu.

21 Şubat 1920’de, 2280 Yasası, Marinduque’u ayrı bir eyalet olarak yeniden kurarak Filipin Kongresi tarafından kabul edildi.

1942’de İkinci Dünya Savaşı sırasında, Japon İmparatorluk kuvvetleri Marinduque’a indi.

1945’te Amerikan ve Filipinli birliklerin birlikteliği eyaleti Japon kuvvetlerinden kurtardı. Eyalette Filipin İngiliz Milletler Topluluğu Ordusu ve Filipin Konservatuarı’nda iki devlet kurumu görevlendirildi. PCA’nın genel merkezi 1935’ten 1942’ye ve yine 1945’ten 1946’ya kadar aktifken, PC 1945’ten 1946’ya kadar aktifti.

Advertisement

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?