Marlon Brando Kimdir? Amerikalı Efsanevi Aktör ve Yönetmenin Hayatı ve Filmleri

0
Advertisement

Marlon Brando kimdir? Amerikalı efsanevi aktör ve yönetmen Marlon Brando hayatı, biyografisi, filmleri ve sinema kariyeri hakkında bilgi.

Marlon Brando

Kaynak : wikipedia.org

Marlon Brando (1925 – 2004) Amerikalı aktör ve yönetmendi, “The Thieves Syndicate” (1954) ve “The Godfather” (1972) filmleriyle En İyi Erkek Oyuncu dalında iki Oscar aldı.

Marlon Brandon Jr. (1925-2004) 3 Nisan 1924’te Omaha, Nebraska, Amerika Birleşik Devletleri’nde doğdu. Tüccar Marlon Brando ve aktris Dorothy Brando’nun oğlu, ailesi ayrıldığında 11 yaşındaydı. Libertyville Lisesi’ne gitti ve 16 yaşında Fairbault, Minnesota’daki Shattuck Askeri Akademisi’ne girdi ve oyunculuk derslerinde başarılı oldu.

20 yaşında New York’a gitti ve Actor’s Studio drama okuluna kaydoldu. Daha sonra Stella Adler Oyunculuk Stüdyosu’na katıldı. 23 yaşında Broadway’deki ilk çıkışını kendisine Hollywood’un kapılarını açan Arzu Tramvayı adlı oyunla yaptı. 1950’de, İkinci Dünya Savaşı gazisi hikayesini anlatan “Yenilmez Ruhlar” ile sinemaya adım attı. Daha sonra Uma Rua Chamada Pecado (1951) filminde, A Streetcar Called Desire adlı oyuna dayanan bir senaryo ile oynadı. Film, Marlon Brando için En İyi Erkek Oyuncu da dahil olmak üzere 12 Oscar adaylığı aldı.

Sonraki yıllarda “Viva Zapata” (1952) ve “Júlio César” (1953) filmlerinde En İyi Erkek Oyuncu dalında iki Oscar adaylığı daha aldı. 1954’te “Sindicatos de Thieves“de oynadı, 1955’te “En İyi Erkek Oyuncu Oscarı“nı aldı. 1961’de Marlon Brando “A Face Oculta“yı yönetti ve büyük beğeni topladı.

Marlon Brando siyahi bir sivil haklar aktivistiydi ve Kızılderili hakları hareketlerine katıldı. 1969’da, Nikaragua’nın başkanı olan Amerikalı bir asker olan “William Walker”ı canlandırırken, Amerika’da Avrupa kolonizasyonu politikasının ne olacağına dair tarihsel bir bakış sunan “Queimada” filminde rol aldı.

Advertisement

Birkaç Oscar adaylığı olan bir dizi filmden sonra kariyeri, Francis Ford Coppola‘nın kendisine ikinci En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandıran “The Godfather” (1972) filmindeki “Don Corleone” yorumuyla parlamaya geri döndü. 1973. Oscar gecesi, Marlon Brando, Hollywood’un Kızılderililere karşı ayrımcılık yapma şeklini protesto etmek için yerli halkları temsil eden bir İspanyol aktrisini onun adına konuşması için gönderdi. Ayrıca klasik “Last Tango in Paris” (1972) ve “Apocalypse Now” (1979) filmlerinde de rol aldı. 1980’lerde, Marlon Brando kariyerine ara verdi ve Fransız Polinezyası’nda sahip olduğu bir adada kendini izole etti.

1989’da Marlon Brando, Donald Sutherland ve Janet Suzman’ın başrollerini paylaştığı “Murder in Custody” filminde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterildiği filme geri döndü. 1990’da, The Godfather’dan Dom Corleone’nin parodisini yapan Carmine Sabatini’yi canlandırırken bir suç komedisi olan “Um Novato na Mafia”da rol aldı.

Marlon Brando’nun çalkantılı bir aile hayatı vardı, birkaç evlilik ve ilişki sonucu birkaç çocuğu vardı. 1990’da oğlu Christian, kız kardeşi Cheyenne’in nişanlısını öldürdü ve beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. 1995 yılında, birkaç yıllık depresyonun ardından Cheyenne intihar etti. 2001 yılında Marlon Brando son filmi “The Final Card”da rol aldı. Hayatının son birkaç yılını Los Angeles’taki Mulholland Drive’daki evinde yalnız ve borç içinde geçirdi.

Marlon Brando, 1 Temmuz 2004’te Los Angeles, California, ABD’de vefat etti.


Leave A Reply