Marmara Bölgesi İklim ve Bitki Örtüsü

0

Marmara Bölgesi’nin iklimi ve bitki örtüsü nasıldır, özellikleri nelerdir? Marmara Bölgesi’nin iklimi ve bitki örtüsü hakkında bilgi.

Advertisement

Marmara Bölgesi İklim ve Bitki Örtüsü

Marmara Bölgesi’nde Akdeniz, Karadeniz ve Karasal iklim özelliklerinin tümü görülür. Ancak bu iklimlerin geçiş özelliği etkilidir. Bölge genelinde Akdeniz iklim özelliği hakimdir. Fakat Akdeniz ikliminin tüm özelliklerinin görüldüğü söylenemez. Bölge genelinde en yağışlı mevsim kış, en az yağışlı mevsim yazdır. 500 -700 mm arasında yağış alan bölgede kış yağışları cephesel kökenlidir. Kış yağışları yüksek yerler ile Trakya’nın iç kesimlerinde kar, diğer yerlerde genelde yağmur şeklindedir. Ancak kış boyunca zaman zaman şiddetli kar yağışı bölge genelini etkisi altına almaktadır. Bu özellikler bölge genelinde tek bir iklim tipinin görülmediğini, farklı iklim özellikleri arasında geçiş alanında olduğunu ortaya koymaktadır.

Bölgenin Karadeniz kıyıların da Karadeniz iklim şartları, Trakya’nın iç kesimlerinde Karasal (step) iklim şartları, Marmara, Ege Denizi kıyıları ile Güney Marmara Bölümü’nde Akdeniz iklimi şartları hakimdir.

Bölgede en az yağış alan yer Ergene Bölümü’dür. Karakteristik bitki örtüsü steptir. Bölgenin kışın en soğuk bölümü Ergene’dlr. Sık sık don olayına rastlanır. Karadeniz kıyılarında her mevsimi yağışlı Karadeniz iklimi özellikleri görülür. Ancak bu bölgede Karadeniz iklimi görülen yerlerde yaz yağışları Karadeniz Bölgesindeki yaz yağışlarına göre daha azdır. Çünkü Karadeniz’den gelen hava akımını engelleyecek yüksek dağlar yoktur. Bitki örtüsü ormandır. Marmara Bölgesi’nde ormanların en fazla yer kapladığı yerler de bölgenin Karadeniz kıyıları ile Yıldız Dağları Bülümü’dür. Akdeniz iklimi görülen alanlarda ise yazlar Ege ve Akdeniz kıyıları kadar sıcak ve kurak değildir. Yıllık yağışın yaklaşık % 15 kadarı yazın düşer. Kış mevsiminde ise yaklaşık 5 -10 gün kadar kar örtüsü yerde kalır. Bitki örtüsü bazı maki türleri ile ormanlardan oluşur.

Advertisement

Bölgede farklı iklim özelliklerinin görülmesi bitki çeşitliliğini arttırmıştır. Ayrıca her iklime ait tanıtıcı tarım ürünleri bölgede yetişmektedir.


Leave A Reply