Marquis de Lafayette Kimdir? Fransız Askerin Hayatı ve Kariyeri

0
Advertisement

Marquis de Lafayette kimdir ve ne yapmıştır? Marquis de Lafayette hayatı, biyografisi, siyasi kariyeri hakkında bilgi.

Marquis de Lafayette

Kaynak: commons.wikimedia.org

Marquis de Lafayette

Marquis de Lafayette; Fransız askeri ve politikacısıdır (Auvergne, şimdi Haute-Loire 1757-Paris 1834).

Zengin ve soylu bir ailenin oğludur. 1771’de katıldığı ordudan, askeri reformlar nedeniyle 1776’da ayrılmak zorunda bırakıldı. 1777’de bir gemi satın alıp İngilizlere kaşı bağımsızlık savaşı veren sömürgecilere yardım amacıyla Kuzey Carolina’ya gitti. Federal Kongre tarafından eylemsiz general unvanı erildi. George Washington ile karşılaşması yaşamında bir dönüm noktası oldu ve bu dostluk ömür boyu sürdü. Katıldığı birkaç çarpışmada, komutanlık becerisiyle sivrildi (1777). Washington ve Fransız birliklerinin de yardımıyla, İngiliz komutanı Lord Cornwallis’i birlikleriyle Yorktown’da teslim aldı. 1782’de Fransa’ya dönüşte kral onu St. Louise Haç madalyasıyla onurlandırarak generalliğe yükseltti. 1787’de Krallık Meclisi’ne seçildi. Kral XVI. Louis’nin isteğiyle Ulusal Muhafızlar’ın komutanlığına getirildi. Cumhuriyeti hiçbir zaman içine sindiremediğinden, monarşiye karşı sarsılmaz bir inançla kralın koruyuculuğunu yaptı, tüm meclis üyelerine ulusa, yasalara ve krala bağlılık andı içirerek politik güç ve ününün doruğuna ulaştı.

1791’de kalabalığa ateş açtırması üzerine halkın sevgisini yitirince, Auvergne’deki şatosuna çekilmek zorunda kaldı. Devrime karşıt tutumunun hesabım vermek üzere Paris’e çağrıldığı zaman, geleceği karanlık görerek 22 subayıyla Belçika’ya geçti (1792). Beş yıl çeşitli Avusturya ve Prusya hapishanelerinde kaldıktan sonra 1797’de Napolyon’un aracılığıyla serbest bırakıldı. Napolyon ona aylık bağladı. Napolyon’un düşüşü ve 1818 Bourbon restorasyonuyla Meclis üyeliğine döndü. 1824’te ABD Hükümeti’nin konuğu oldu. Kongre onu, para ve toprakla ödüllendirildi. Bağımsızlık Savaşı’nın generali olarak her eyalette saygı gördü. 1825’te Fransa’ya dönüp 1827’de yeniden Meclis üyeliğine seçildi. 1830’da Paris X. Charles’a karşı ayaklandığında, yine Ulusal Muhafızlar’ın komutanlığına atandı. Cumhuriyet için çok yandaş bulamayınca hiç sevmediği Louis Phillipe’in Fransa kralı olmasını sağladı. Yaşamının son yıllarında yoksul, ancak ün ve onur dolu, saygınlığını koruyan, ama çok eleştirilen bir politikacı olarak tarihe geçti.

Kaynak 2

Marquis de Lafayette

Marquis de Lafayette 6 Eylül 1757 ile 6 Eylül 1834 tarihleri arasında yaşamış tanınmış bir Fransız generali ve devlet adamıdır. Fransa’da olduğu kadar Amerika’da da faaliyette bulunmuştur. Fransa’nın en eski ve en asil ailelerinden birinin oğluydu. Babası 1759’da Minden Savaşı’nda ölünce Lafayette’e babasından büyük bir malikaneyle Markiz unvanı kaldı. Annesinden de muazzam bir servet kalmıştı. 16 yaşındayken Fransa’nın en büyük ailelerinden birinin kızıyla evlendi.

Lafayette de babası gibi asker oldu. 19 yaşında Fransız ordusunda yüzbaşıyken Amerikalılar’ın bağımsızlıklarını elde edebilmek için İngilizler’e karşı savaşmaya giriştiklerini haber aldı.

Advertisement

O tarihte İngiltere Fransa’nın en büyük düşmanlarından biriydi. Lafayette bu hürriyet savaşına katılmak için Amerika’ya gitti. Amerikan Kongresi ona General rütbesini verdi.

Lafayette şimdi George Washington‘un yanında çalışıyordu. İki önder ömürlerinin sonuna kadar dost kaldılar. Amerika’nın bağımsızlık savaşlarında Lafayette’in hizmetleri çok büyük olmuştu. İyi bir askerdi. Girdiği ilk savaşta yaralanmasına rağmen savaştan çekilmeyi aklına bile getirmedi.

Lafayette 1779’da Fransa’ya döndü. Orada da İhtilalcilerle birleşti. Bastille Hapisanesi’ne hücum edildiği gün Lafayette de harekatın başındaydı. İhtilali korumak için kurulan Milli Muhafaza Komitesi’nin başkomutanlığına seçildi. Bundan sonra geçen üç yıl içinde Lafayette Fransa’nın tarihinde çok önemli rol oynadı.

Yalnız İhtilalciler’in aşırı hareketleri Lafayette’in hiç hoşuna gitmiyordu. Zamanla nüfusunu kaybetti. Hatta vatan haini bile ilan edildi. Belçika’ya kaçtığı halde Avusturya polisi tarafından tutuklandı. Beş yıl Prusya’da Avusturya’da mahpus kaldı. 1797’de Napoleon, Lafayette’i hapisten kurtardı. Lafayetta ise Napoléon’dan bir türlü hoşlanmamıştı. 1830’da üçüncü defa bir ihtilalin öncüleri arasına girdi.

Bugünkü Fransız bayrağını Lafayette ortaya çıkarmıştır. İhtilal sırasında krallığın beyaz rengiyle, Paris’in renkleri olan kırmızı-maviyi birleştirmiş ve İhtilalciler ellerinde bu bayraklarla savaşmışlardı.

Advertisement


Leave A Reply