Marquis de Sade Kimdir?

0

Donatien Alphonse François, Marquis de Sade Kimdir? Marquis de Sade hayatı, biyografisi, kitapları, eserleri hakkında bilgi.

Donatien Alphonse François, Marquis de Sade; Fransız yazarıdır (Paris 1740-Charenton 1814).

Paris’teki bir Cizvit Okulu’nda okulduktan sonra süvariliği seçti, yüzbaşı rütbesiyle Yedi Yıl Savaşları’na da katıldı. Paris Parlamento başkanı Montreuil’ün kızıyla evlendirildi (1763), ama ömrü boyunca sürdüreceği ahlak dışı yaşamı bu evlilik engelleyemedi. Eziyet ederek cinsel doyuma ulaşmanın bilimsel terimi sayılacak Sadizm sözü, bu davranışları ve yazılarıyla onun adından doğdu. Yaşamı, topluma ve yürürlükteki inanışlarla kurallara baş kaldırma biçiminde geçen Sade Markisi, sürekli izlendi, tutuklandı, hapsedildi, akıl hastanesine yatırıldı; kaçıp kurtulmayı becerdiği zaman dilimlerinde de yeni skandallarla adını yaydı, yeni cinsellik tutumunun simgesi durumuna dönüştü. Marki Sade, 20. yüzyıl sanatçıların meraklarıyla gün ışığına çıktı, günümüzün cinselliğe önem veren ruh çözümlemecilerince metni derinliğine değerlendirildi, bir noktada Aydınlanma Çağı’nın olumlu sözcülerinden biri bile sayıldı.

Başlıca eserleri: Justine ou les Maheurs de la Vertu, Suive de l’histoire Juliett sa Soeur (J. ya da Erdemin Mutsuzlukları) 2 cilt, 1971; Opusculers Politiques (Siyasal Kitapçıklar) 1791-1793, La Philosophie dans le Boudoi (Yatak Odasında Felsefe) 2 cilt, 1795, Aline et Valcour ou le Roman Philosophique (A. ile V. ya da Felsefe Romanı) 4 cilt 1795, La Nouvella justine ou les Malheurs de la Vertu, Suivi de l’Histoire de Juliett sa Soeur (Yeni J., ya da Erdemin Mutsuzlukları, Kızkardeşi Juliette’in Öyküsüyle) 10 cilt, 1797; Dialogue entre un Pretre et un Moribond (Bir Papazla Ölümcül Birinin Konuşması) öl. s. 1926; Les 120 Journes de Sodome ou L’Ecole de Libertinage (Sodom’un 120 Günü ya da İnançsızlık Okulu) öl. s. 3 cilt, 1931-1935 vb.


Leave A Reply