Martin Lings Kimdir? İngiliz Tasavvuf Bilimcisinin Hayatı ve Çalışmaları

0
Advertisement

Martin Lings kimdir ve ne yapmıştır? İngiliz tasavvuf bilimcisi Martin Lings hayatı, biyografisi, eserleri ve çalışmaları hakkında bilgi.

Martin Lings

Kaynak: wikipedia.org

Martin Lings

Martin Lings (24 Ocak 1909, Burnage, Lancashire – 12 Mayıs 2005, Kent) veya Abu Bakr Siraj Ad-Din, bir İngiliz yazardı. Daimiciliğe bağlı, din felsefesi, şiir ve İslam tasavvuf hakkında yazdı. En iyi bilinen eserleri, 1983’te yayınlanan Muhammed: İlk Kaynaklara Dayalı Hayatı ve 2015’te Portekizce olarak yayınlanan Geleneksel Bilgelik ve Modern Hurafeler’dir.

Martin Lings (1909-2005), “Gelenekçi” veya “Daimiyetçi” okulun önde gelen bir üyesi ve çalışmaları dini doktrin aracılığıyla Tanrı ile insan arasındaki ilişkiye, kutsal metin, sembolizm, edebiyat ve sanata odaklanan, beğenilen bir yazar, editör, çevirmen, bilgin, Arabist ve şairdi. İslam ve onun ezoterik geleneği Sufizm hakkındaki yazıları ile tanınmakla birlikte, örnekler için sık sık dünyanın bir dizi büyük manevi geleneklerine dönen başarılı bir metafizikçi ve denemeciydi.

Biyografisi

Lings, 1909’da Burnage, Manchester’da Protestan bir ailede dünyaya geldi ve babasının işi nedeniyle çocukluğunun çoğunu Amerika Birleşik Devletleri’nde geçirdi. İngiltere’ye döndüğünde, Lings Clifton Koleji’ne girdi ve C.S. Lewis’in öğrencisi ve daha sonra arkadaşı olduğu Oxford’daki ünlü Magdalen Koleji’nde Edebiyat okudu. Oxford’dan mezun olduktan sonra, Lings 1935’te Litvanya’daki Vytautas Magnus Üniversitesi’ne gitti ve burada İngilizce öğretti.

1940’ta orada yaşayan Fransız aydın René Guénon ile kişisel olarak temas kurmak amacıyla Kahire’ye gitti. Bu sırada Müslüman oldu. Mısır’ın başkentinde 1952 yılına kadar Kahire Üniversitesi’nde profesör olarak kaldı. İsviçreli metafizikçi Frithjof Schuon ile olan dostluğu da bu döneme dayanmaktadır.

1952’de İngiltere’ye döndüğünde – Albay Nasır liderliğindeki Mısır milliyetçi devriminin gerçekleştirdiği yabancıların sınır dışı edilmesinin bir sonucu olarak – ünlü tezini Sufi Şeyh Ahmed el-Alawi, “20. Yüzyılın Bir Sufi Azizi” üzerine yazdı. Birkaç dilde yayınlandı. Londra’ya döndüğünde, British Museum’da doğuya ait el yazmalarının küratörü oldu.

Advertisement

Londra yakınlarındaki Kent’teki evinde öldü.

Çalışmaları

Martin Lings’in yayınladığı yirmi kadar kitap üç ana temaya odaklanıyor: 1. Daimicilik; 2. İslam mistisizmi (Tasavvuf); 3. William Shakespeare’in oyunlarının manevi ve ezoterik yorumları.

Martin Lings’in kitaplarından üçü Brezilya’da yayınlandı. Birincisi “Geleneksel Bilgelik ve Modern Hurafeler”, ardından “Shakespeare’in Kutsal Sanatı” idi. Aynı zamanda, İslam dünyasında eleştirmenler tarafından iyi karşılanan ve övülen sekizinci ve dokuzuncu yüzyıllara ait birincil kaynaklara dayanan İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in biyografisinin de yazarıdır. The Islamic Quarterly, kitabı “kusursuz bilim ile konunun kutsal değerine ilişkin nadir bir duyguyu birleştiren büyüleyici bir hikaye” olarak nitelendirdi.


Leave A Reply