Masa Tenisi Hakkında Kısa Bilgi

0

Ülkemizde de oldukça sevilen masa tenisi sporu ile ilgili temel bilgiler. Tarihi, kurumsallaşması ve ülkemizde masa tenisi.

masa tenisi

Advertisement

Masa Tenisi Hakkında Kısa Bilgi

Büyük bir masa üzerinde, ufak bir topla oynanan bir tenis oyunudur. Dünyanın hemen her ülkesinde çok sevilen bir spordur.

Masa Tenisi ilk defa XIX. yüzyılda İngiltere’de oynanmış, sonra Avrupa’ya oradan da Amerika’ya yayılmıştır. Yurdumuzda ise ilk defa, 1927’de İstanbul’daki Robert Kolej’de oynanmıştır. Belli bir döneme kadar kulüpler arasında gayri resmi mahiyette yapılan masa tenisi maçları, 1953’te bu spor kolu Spor Oyunlarından ayrılarak Tenis ve Masa Tenisi Federasyonu adı altında yeni bir federasyonun kurulması ile biraz canlanmıştır. Türkiye’de büyük çaptaki ilk resmi masa tenisi yarışması 1957’de yapıldı.

Bugün ülkemizde binlerce meraklı ve lisanslı masa tenisi oyuncusu bulunmaktadır. Bu spor daha çok İstanbul, Ankara ve İzmir’de büyük ilgi toplamasına rağmen Anadolu’da da sevilmektedir. Masa tenisi dünyanın hemen her yerinde çok sevilen, kolayca öğrenilen bir oyundur.

Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (İ.T.T.F.) 1926’da Alman sporcularından Dr. Lehman’ın önayak olması ile kuruldu. Kurucu üye olan ülkeler Avusturya, Çekoslovakya (o dönem iki birleşik devlet idi), Danimarka, İngiltere, Almanya, Macaristan, Hindistan, İsveç, ve Galler’dir. 1928′ de bu federasyona bağlı devletlerin sayısı 28 iken günümüzde 218 ulusal federasyon üyedir. Bunların arasında Türkiye de bulunuyor.

Advertisement

Masa tenisi yerden 76 santim yükseklikte, ortasında 1,83 metre boyunda file bulunan bir masa üzerinde oynanır. Masanın boyu 2,74 metre, genişliği 1,525 metre’dir. Kenarlarında 2′ şer santim genişliğinde beyaz bir çizgi, bulunup arkalarında 4,5 metrelik bir serbest alan bulunması gerekir.

Masa tenisinin oynandığı top sellüloitten yapılmıştır. 2,40-2,53 gram ağırlığındadır, çevresi 11,43-12,06 ssntimdir. Bu sporda sayılar 21’e kadar sayılır, her oyuncu 5 sayı servis atışı yapar.

Masa tenisinde ilk millî karşılaşmayı 1958’de Kahire’de Birleşik Arap Emirlikleri takımı ile yaptık. Erden Günay, Teoman Edizer ve Tuncer Cebeci’den kurulu ekibimiz 5-0 yenildi.


Leave A Reply