Masa Tenisi Nasıl Oynanır? Kuralları,Terimleri ve Skor Hesaplama Yöntemi

0

Masa tenisi nedir? Masa tenisi nasıl bir spordur , nasıl oynanır? Kuralları nelerdir? Terimleri ve kısa açıklamaları ve masa tenisi skor nasıl belirlenir?

Masa Tenisi

Masa tenisi nedir?

Her yaşa ve her cinsiyete hitap eden, eğlenceli bir aktivite olmasının yanında bir spor dalı da olarak kabul edilip müsabakaları yapılan masa tenisinin oynanma biçimi, çok kolay gibi gözükse de pek çok ince detaya sahiptir. Masa tenisi en basit tabirle; en az 2 en fazla 4 oyuncuyla, üzerinde ağ olan bir masanın karşılıklı iki tarafında birbirlerine küçük bir raket yardımıyla topu ileriye ve geriye attıkları oyundur.

Masa tenisi hakkında bilgiler

Masa tenisiyle alakalı tüm ana ihtiyaçları şu şekilde açıklayabiliriz;

1)Oyun alanı : Masa tenisinin oynanacağı alana uygun denebilmesi için bu alanın 10 metrelik bir uzunluğa ve 7 metrelik bir genişliğe sahip olması gerekmektedir.

2)Masa : Öncelikle masa tenisinin oynanacağı masa düz bir zemine sahip olmalıdır. Masanın kenarlarında 2 santim kalınlığında beyaz çizgiler bulunur. Üst yapısı sert bir yapıda, renk olarak da yeşil bir renge sahiptir. Bu masanın genişliği 152 santimetre, uzunluğu ise 274 santimetre olmak zorundadır. Yerden olan yüksekliği ise 76 santimetre olmak zorundadır. Masanın üzerinde 15 santimlik bir yüksekliğe sahip olan bir file yer almalıdır. Ve en son 3 milimetre genişliğinde beyaz bir çizgi de masanın en ortasına enlemesine çekilmektedir.

3)Ağ takımı : Masanın üzerinde olması gereken ağ; hem ağ askı kordonu, hem ağ destek çubukları hem de bu ağı masaya tutturacak kenetlenme yerlerinden destek alınarak kurulmalıdır. Kurulacak ağın dış kenarları masanın iki yanındaki kenar çizgilerinden 15.25 santimetre dışarda bulunmalıdır. Ağın alt kısmı ise oyunun oynandığı yüzeye mümkün olduğuna yakın bulunmalıdır.

4)Top : Oyunda oynanacak top küçük boyutlarda olmalı, en fazla 40 milimetre çapında ve küre şeklinde bir top olmalıdır. Oyunda topun hafifliği de önemli olduğundan kullanılacak topların ağırlığı en fazla 2.7 gram olmalıdır. Topun yapıldığı malzemeler ya plastik ya da selüloit malzeme olmalıdır. Renk olarak mat tonlarda olacak şekilde ya turuncu ya da beyaz olmalıdır.

Masa tenisi

Raketin Özellikleri

Raketin en gerekli özelliği düz ve sert olması gerekliliğidir. Yapı olarak %85’lik bir miktarda tahta ağırlıklı olmalıdır. Tabla dediğimiz yuvarlak yüzey karbon lifi, sıkıştırılmış kağıt lifi ya da cam lifinden tercih edilebilmektedir. Bu yapışkan tabakanın kalınlığı 0,35 milimetreden kalın olmamalıdır. Bu kalınlıkla birlikte tablanın toplam kalınlığı 2 milimetreden çok olmamalı, en süt düzeyinde pütürlü bir lastik bulunmalıdır. Bu lastik tabakanın da kalınlığı 4 milimetreyi aşmamalıdır.

Raketin üzerini kaplayan tabaka raketin tutma yüzeyi hariç topa vurma yüzeyinin hepsini kaplamak durumundadır. Bunun dışında tutacak olan kısmı sadece tahta ya da başka bir malzemeyle kaplanmış olabilir. Raketin tablasının topa vurulacağı yüzeyin tümünün kaplanması koşulu sadece üzerinde kullanılan lastik pütürlü tabaka için geçerlidir. Yani bütün yüzey aynı malzemeyle bir bütün olarak sarılarak kaplanmalıdır. Bu yüzeylerin bir kısmı siyah renkli diğer kısmı kırmızı renkli olmalıdır. Bunun sebebi bir yüzünün parlak renkte, bir yüzünün mat renkte olması gerekliliğidir.

Bu kaplamalar yapılırken de malzemenin üzerine hiç bir ekstra kimyasal işlem ya da fiziksel işlem kullanılamayacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Kaplama 1 kere yapılır ve raket artık çok eski bir hale gelene kadar aynı şekilde kullanılmaya devam edilir. Kullanım süresince oyundan kaynaklı oluşabilecek ufak hasarlar, çatlaklar ve aşınmalar oyun kurallarını bozmayacak şekilde oynanmasına izin verecek seviyedeyse müdahale edilmesi gerekmez. Oyun esnasında oyuncu eğer kullanacağı raketi değiştirmek isterse, yeni kullanmak istediği raketi hem rakibine hem de oyunda hakemlik etmekte olan görevlilere raketi incelemeleri için süre vermelidir.

Masa Tenisi

Masa tenisi nasıl oynanır?

Masa tenisinde, karşılıklı rakiplerden hangisinin oyuna başlayacağı kura ile belirlenmektedir. Oyun servis atışı ile başlar, bu servisi kullanan oyuncunun kendi alanına bir kere sekip karşı tarafın alanına fileye değmeden geçmesiyle birlikte oyun başlamış olur.

Oyuncular kendi oyun alanlarından seken topu karşı tarafın oyun alanına geçiremezlerse rakiplerine puan vermiş olmaktadırlar. Eğer atış gerçekleştirilirken herhangi bir oyuncu atışı esnasında topu fileye çarptırırsa, tekrardan servis kullanma hakkına sahip olmuş olur. Oyunda tek set 11 sayıdan sonra biter. Eğer ki durum 10-10 gibi bir puanlamaya gelirse taraflardan birinin diğerine 2 sayı fark atması beklenerek o şekilde set atlanır. Her yeni sette rakipler yer değiştirir. Oyuna ilk servisle başlayan oyuncu bir sonraki sette bu hakkı karşı tarafa vermek zorundadır.

Masa tenisinde rakiplerden bir tarafın 3 seti de kazanmasıyla müsabaka bitmektedir. Masa tenisinde servis kullanılırken de topu öncelikle tam avucumuzun içine yerleştirdikten sonra elimizi masayla yaklaşık 16 santimlik bir mesafede durup topu masaya dik bir şekilde attıktan sonra servis vuruşu yapmamız gerekir. Bu vuruşa tabir olarak “Let” denir. Karşı taraf da size aynı şekilde karşılık verdikçe topun geldiği yöne doğru hareket edip maça sağa sola uzanarak devam etmeniz gerekmektedir.

Oyunda size sayı kazandırıcak durumlar ise şunlardır; rakibiniz attığınız topu engellerse, rakibiniz topu iyi bir şekilde karşılayamazsa, rakibiniz servis kullanmadan önce topu herhangi oyun dışı bir yere değdirirse (yerde sektirmesi gibi), rakibin üzerinde bulunan herhangi bir şey oyun oynanılan alanın sabitliğini bozarsa, rakip topa iki kez beklemeden üst üste vurursa, rakibin üzerinde bulunan herhangi bir şey oyun alanında ağ takımında bir bölüme değerse, rakip atışını gerçekleştirdikten sonra top kendi alanından sekmeden direk uç çizgisine değerse ve rakibin oyun esnasında serbest duran eli oyun alanında herhangi bir yere değerse sayı direk sizin hanenize yazılacaktır.

Masa tenisinde skor nasıl hesaplanır?

Masa tenisi oyunu 3, 5 ya da 7 gibi tek sayılardan oluşan setlerle birlikte oynanır. Her 2 sayı yapıldığında servis kullanan taraf değiştirilir ve kim ilk olarak 11 sayı yaparsa o taraf o seti kazanmış sayılır. Oyun süresi toplamda 10 dakikayı geçtiğinde oyun direk hızlandırılmış sisteme alınır. Hızlandırılmış sistemde de iki oyuncu da sırayla servis atmaya devam eder. Hangi taraf karşı tarafa 13 kez başarılı servis atarsa o taraf 1 sayı kazanmış sayılmaktadır.


Leave A Reply