Masala Çayı Nedir? Masala Çayının Faydaları ve Tarifi

0
Advertisement

Masala çayı nedir? Masala çayı ne demektir? Masala çayı ile ilgili olarak genel bilgilerin ve masala çayının tarifinin yer aldığı yazımız.

Masala Çayı Nedir? Masala Çayının Faydaları ve Tarifi

Bir diğer anıldığı ad “hint çayı” olan masala çayı, tahmin edildiği gibi bir bitkiden elde edilen çay türü değildir. Masala çayının asıl içeriğinde bir kaç çeşit baharat, çeşitli çay özleri ve süt kullanılmaktadır.

İlk olarak Hindistan menşeili olarak ortaya çıkartılan masala çayı, daha sonra dünay geneline yayılmış ve sağladığı şifalar neticesinde sıklıkla içimi tercih edilen bir çay haline gelmiştir. Hindistan’daki diğer adları “Masala Chai” ve “Chai” olan bu çay, kısa ve öz olarak “Hint usülü çay” olarak anılmakradır.

Hatta Hindistan bölgesine bakıldığında bu çayın kullanımı, kahveye ve diğer içeceklere göre çok daha yaygın olmaktadır. Avrupa ülkelerinde de yakın tarihlerden itibaren ünlenmeye başlayan Masala çayı, bu tip ülkelerde içerisine süt ve krema kullanılarak içilmesi tercih edilen bir ürün haline gelmiştir.

Bu kahvenin en bilindik türü günümüzde Starbucks gibi ünlü kahve zincirlerinde “chai latte” olarak satılmaktadır. Bu tip kahve kafelerinin haricinde aktarlarda ve büyük süpermarketlerde de paketlenmiş hali satılan Masala çayının istenirse bu şekilde içilmesi istenirse masala çayı tarifi neticesinde evde hazırlanarak içilmesi uygun görülmüştür.

Advertisement

Masala çayının faydaları nelerdir?

Masala çayının pek çok faydasının olmasının ana sebebi, hazırlanırken içeriğinde pek çok farklı ve faydalı baharatın kullanılmasıdır. Masala çayının faydalarından bahsedecek olursak, vücudu canlandırması ve vücutta var olan yorgunluğu alması en büyük faydalarından biri olarak gösterilebilir.

Bunun dışınsa içeriğinde bulunan karanfil ve zencefil gibi baharatlar sayesinde sindirim sistemini de oldukça rahatlatan masala çayı, diğer baharatlarla da özellikle kış aylarında bünyeyi grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan koruyabilmektedir.

Masala Çayı

Masala çayı nasıl hazırlanmaktadır?

Masala çayı Şems Aslan’ın hazırladığı tarif neticesinde vücuda son derece faydalı bir ürün olarak bizlere sunulmaktadır. Kendisi hem güzellik uzmanı olan hem de kimyager olan Şems masala çayı tarifinde ise şu malzemeleri ve u hazırlık aşamasını önermektedir;

Malzemeler :
  • Beş adet karangil
  • Beş adet kakule
  • Beş su bardağı miktarında su
  • Beş adet karabiber tanesi
  • Bir yemek kaşığı miktarında bal
  • İki su bardağı miktarında süt
  • Üç adet çubuk şeklinde tarçın
  • Dört tatlı kaşığı miktarında siyah çay
  • Göz kararınca çörek otu
Hazırlanışı :

Elinizdeki suyu kaynattıktan sonra, kısık ateşe koyduğunuz demliğe aktararak bu suyun içerisine karabiber malzemesini, karanfili ve kakule malzemesini ilave edin. Bu malzemeleri dört ya da beş dakika boyunca kaynattıktan sonra siyah çayı da ekleyerek yine demlendirmeye devam edin.Siyah çayla birlikte demlenen malzemelerin üzerine sütü ve balı da karıştırarak iyice malzemelerin birbirine geçerek kaynamasını sağlayın.

Hazırladığınız malzemeyi gün içerisinde üç su bardağı miktarında tüketin. Bu tüketim esnasında kendi servis fincanızın yanına tarçını da eklemeyi unutmayın. Eğer ki tarçının kokusundan ve tadından da etkileniyorsanız çayınızın içerisine bir adet çubuk tarçını parçalara ayırarak ekleyebilmeniz de tarifte herhangi bir problem yaratmamaktadır.

Advertisement


Leave A Reply