Maske Koronavirüsten Korur Mu? Hangi Maskeyi Nasıl Kullanmalıyım?

0
Advertisement

Koronavirüsten korunmak için maske kullanmak işe yarar mı, yeterli mi yoksa aksine gereksiz mi? Hangi maskeler koruyucudur, nasıl kullanılmalı?

korona maske

Bazı virüsler havadaki damlacıklar yoluyla yayılabilir. Enfekte bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda, havaya damlacıklar bırakır. Bu damlacıklar daha sonra enfekte olmamış insanların ağzına, burnuna veya gözlerine inebilir ve onları hasta edebilir.

COVID-19 hastalığına neden olan yeni bir virüs olan Şiddetli Akut Solunum Sendromu Koronavirus 2’nin (SARS-CoV-2) yayılmasıyla, insanlar sağlıklı kalmak için yüz maskesi takmaları gerekip gerekmediğini merak edebilirler. Ancak Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri sağlık görevlileri yüz maskeleri önermiyor.

Yüz Maskeleri Enfeksiyona Karşı Koruyor mu?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, tek kullanımlık cerrahi yüz maskeleri enfeksiyona karşı tamamen koruma sağlamamaktadır.

Gevşek takılan maskeler sıvıya dayanıklıdır ve büyük damlacıklara, sıçrayanlara veya spreylere karşı koruyabilir. Bununla birlikte, daha küçük damlacıklara karşı aynı korumayı sağlamazlar ve kullanıcıyı hala enfeksiyon riski altında bırakırlar.

Advertisement

N95 maskeleri enfeksiyona karşı daha fazla koruma sağlar. Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü (Amerikanın) N95 solunum cihazlarını test eder ve onaylar. Kullanıcılar giydiklerinde mührü kontrol etmelidir.

Kimler Yüz Maskesi Takmalı?

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için Dünya Sağlık Örgütü, sağlık çalışanlarına, enfekte olmuş kişilere veya semptom gösteren kişilere yüz maskesi takmalarını önermektedir.

WHO (DSÖ), Sağlıklı insanlar sadece enfekte olan birine yaklaşacaksa yüz maskesi takmalıdır. İyi olan ve enfekte olmuş biriyle yakın temasta olmayan kişiler maske takmamalıdır.

Enfekte olduysanız veya belirtiler gösteriyorsanız veya enfekte olmuş biriyle ilgileniyorsanız, DSÖ’nün maske takma hakkındaki talimatlarını izleyin.

CDC (Amerika Hastalık Koruma ve Kontrol Merkezleri), sağlık çalışanlarının solunum yolu enfeksiyonunu önlemek için giydiği yaygın yüz maskeleri ve N95 solunum maskeleri arasındaki farkı özetlemektedir.

maske farkları

Advertisement

Enfeksiyonu Nasıl Önleyebilirim?

Bir yüz maskesi takmasanız bile, kendinizin veya başkalarının enfekte olmasını önlemek için adımlar atabilirsiniz:

  • Hasta insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Eğer hastaysanız, evde kalın. İşe veya okula gitmeyin ve başkalarını riske atmayın.
  • Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı kapatın.
  • Ellerinizi düzenli olarak yıkayın, özellikle öksürdükten veya hapşırdıktan sonra, yemekten önce ve tuvalete gittikten sonra. Sabun ve su kullanın ve en az 20 saniye yıkayın. Sabun ve su yoksa, alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.
  • Ellerinize, gözlerinize veya burnunuza dokunmaktan kaçının.
  • Sık dokunulan nesneleri ve yüzeyleri dezenfekte edin

Kaynak: share.upmc.com


Leave A Reply