Maskeli Balo Operası Konusu Özeti Karakterler, Giuseppe Verdi

0
Advertisement

Maskeli Balo Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Maskeli Balo Operasının konusu, özeti, hakkında bilgi.

MASKELİ BALO (UN BALLO IN MASCHERA)

Beş perdelik operadır.

Metin: Antonio Somma.
Bestecisi: Giuseppe Verdi
İlk oynanış: 1859 Roma.
Türkiye’de ilk oynanış: 1947 Ankara.

Başlıca kişiler:

Edgardo (Soprano), Riccardo (Tenor), Renato (Bariton), Ulrica (Kontralto), Adelia (Soprano).

Konunun geçtiği çağ ve yer: 18. yüzyılda Boston.

Advertisement

Konusu

Vali Riccardo, sekreteri ve arkadaşı Renato’nun eşi Adelia ile gizli bir aşkı sürdürmektedir. Kendisinden kentin ünlü büyücü ve falcısı Ulrica’nın idam kararını imzalaması istendiğinde kadını gizlice görüp fal baktırmayı düşünür. Ulrica’nın mağarasında saklanıp olanları gözlediği sırada Adelia girer, yasak aşkına bir çare istemektedir. Ulrica bu çarenin idam alanında sehpaların altında biten otlarda bulunduğunu öğütler. Adelia çıktığında bu defa Riccardo’nun falına bakar ve kendisinin o andan itibaren elini sıkan ilk insan tarafından öldürüleceğini bildirir. Kısa süre sonra Vali’yi arayan Renato görünür, elini sıkar. Fedakâr dostu tarafından öldürülebileceği yolundaki kehanet Riccardo’yu eğlendirmekten öte bir işe yaramaz. Adelia gece idam alanına gider, biraz sonra Riccardo görünür, iki sevgili birbirlerine kavuşmanın heyecanı içindeyken efendisi ve arkadaşını suikastçılara karşı korumak isteyen Renato yaklaşır. Riccardo kadının yüzünü tülle örter ve Renato’ya onu kente götürmesini, yüzünü açmamasını tembihler.

Fakat suikastçılar Renato ile alay ederek kadının yüzünü açması için zorlarlar. Tül düşünce gerçek anlaşılır; karısı Adelia’nın Riccardo ile seviştiğini anlayan Renato öç için yemin eder. Vali arkadaşının başka yere atanması için bir emir imzalarken Renato suikastçılarla anlaşmış, Riccardo’yu öldürme hazırlığında kura ona düşmüştür. O geceki maskeli baloda Adelia ile vedalaşan Riccardo bir kurşunla yere yıkılır, ateş eden Renato’ya atama emrini uzatır, onurunu kirletecek bir şey yapmadığını söyledikten sonra ölür.

Konu, 18. yüzyıl sonlarında İsveç Kralı Üçüncü Gustav’ın öldürülmesinden esinlidir. Bu nedenle Verdi’nin başı bir defa daha sansürle derde girmiş, operanın, metindeki kahramanların ve yerlerin adları değiştirildikten sonra oynanmasına izin verilmiştir.

Tanınmış bölümler:

«La riverdo nell’estasi» (Riccardo), «Alla vita che tarride» (Renato), «Re dell’abisso affetati» (Ulrica), «Ditu se fidele» (Riccardo), «Ma dall’arido» (Adelia). «Morro, ma prima grazia» (Adelia), «Eri, tu che macchiavi» (Renato).


Leave A Reply