Mayalanma Nasıl Olur?

0
Advertisement

Mayalanma nedir? Mayalanma nasıl tanımlanır ve mayalanma esnasında neler olur konuları hakkında genel bilgiler.

mayalanmaMAYALANMA, organik maddelerin bazı mikroorganizmalar tarafından salgılanan enzimlerin etkisiyle uğradığı değişiklik, mayalanma insanların kullandığı en eski kimyasal yöntemlerden biridir, Guy-Lussac‘ın alkol mayalanması üzerindeki çalışmalarından sonra bu terim, şekerin alkol ve karbondioksit haline dönüşmesini anlatmak için kullanıldı.

Pasteur‘ün mayalanma nedenleri üstündeki araştırmaları sonucunda mayalanma havasız yaşam olarak nitelendi. Günümüzde mayalanma sözcüğü, mikroorganizmaların ve bunların salgıladığı enzimlerin organik maddelerde oluşturduğu değişikliği açıklar. Mayalanmaya neden olan mikroorganizma enzimleri, yapıları, üreme biçimleri, serbest oksijene karşı tepkileri, çeşitli maddeler etkileri bakımından birbirlerinden ayrılır. Bunlar mayalar, bakteriler ve küfler gibi sınıflara bölünür.

Oksijene karşı tutumlarına göre ki türlü mayalanma vardır: Havayla mayalanma ve havasız mayalanma. Eskiden mayalanma özellikle bazı besin maddelerinin (içkiler, ekmek, sütlü maddeler, konserveler vb) hazırlanmasında kullanılırdı. Ancak kimyasal madde tüketiminin artması, bazı mayalanma yöntemlerinin bu maddelerin üretilmedi için uygulanmasına yol açtı (alkol, sitrik asit vb), ayrıca bazı yeni kimyasal maddeler (enzimler, antibiyotikler, vitaminler) içinde de yeni mayalanma yöntemleri geliştirildi.

Advertisement

Leave A Reply