Mayıs Böceğinin Özellikleri

1
Advertisement

Mayıs böceği nasıl bir hayvandır? Mayıs böceğinin özellikleri, nerede yaşar, ne yer, mayıs böcekleri hakkında bilgi.

mayis-bocegiMayıs Böceği; (Lat. Melolontha). Eklembacaklı hayvanlardan Böcekler sınıfının Kırıkanatlılar takımının Mayısböceğigiller familyasından eklembacaklı bir böcektir.

Değişik türlerinin boyları 6 mm ile 10 cm arasında değişir. Çoğu parlak renklidir. Hem larvaları, hem de erginleri bitkilere büyük zarar verir. En çok görülen türün rengi kestanedir ve boyu yaklaşık 2 cm’dir. Büyük kanatları ve kısa duyargaları vardır. Yaz başında yumurtalarını toprağın altına, yaklaşık 12 cm derinliğe saklar ve daha sonra bunlardan beyaz renkli kurtçuklar çıkar. Bu kurtçuklar ilk 4 yıl bitki kökleriyle beslenirler. Sıcak aylarda toprağın üstüne çıkarak mısır ve çimenleri yerler; soğuk aylarda ise yeni dikilmiş ağaçların köklerini yiyerek zarar verirler. Sonbaharda erginleşinceye kadar toprağın altında yaklaşık 60 cm derinlikte yaşarlar. Kışı da toprağın altında, adeta cansız bir biçimde geçirdikten sonra baharda yeryüzüne çıkarlar ve geceleri ağaçların yapraklarıyla beslenirler.

Mayısböceğigiller, (Lat. Lelolonthidae). Böcekler sınıfının Kırıkanatlılar takımından bir böcekler familyasıdır. Otçul özellikleri nedeniyle daha çok bitki sağlığı açısından önem taşırlar. Asalakbilimde arakonakçı olarak adları geçen düzlem-duyargalı böcekler familyasıdır.

Advertisement

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?