Mayorka Adası Nerededir? Mayorka Adası Tarihi

0

Mayorka Adası hangi ülkededir? Mayorka Adası şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, İspanya Mayorka Adası hakkında bilgi.

Mayorka AdasıMayorka Adası; İspanya’ya bağlı Balear Adaları Yönetim Birimi’nin en büyük adasıdır. Yüzölçümü 2.261 km2, merkezi Palma de Mallorca. Batı Akdeniz’de, İspanya kıyılarının 268 km doğusunda yer alır.

Advertisement

Kıyıları girintili çıkıntılı (özellikle, kuzeydoğu kıyıları derin biçimde oyulmuştur) olan adanın kuzeybatısı tümüyle dağlıktır. Doğu ve güney kesimleri ise hafif eğimli verimli düzlüklerle kaplıdır. Güneybatıda, geniş bir körfezde kurulu olan ve adanın başlıca limanı Palma de Mallorca, nüfusun yaklaşık 3/4’lük bölümünü barındırır. İspanya’nın turizm merkezlerinden biridir. Hafif endüstri (cam, deri eşya, seramik, şarap, brendi); tarım (zeytin, portakal, üzüm, kayısı, fiğ), koyun yetiştiriciliği, öteki başlıca endüstri etkinlikleridir.

Tarih. Aragon Kralı I. James tarafından (1213-1276) kurulan Mallorca Krallığı, 14. yüzyılın ortalarında Aragon Krallığı ile birleştirildi. Palma Limanı’nın gelişmesiyle Balear Adaları’ nın en güçlüsü durumuna geldi. 15. yüzyılda italya kentlerinin Akdeniz ticaretinde ön plana çıkmaları karşısında geriledi. 1521-1523 Devrimi’nde köylülerin eline geçti. İspanya İç Savaşı’nda (1936-1939) cumhuriyetçiler ve İtalyan gönüllülerince Falanjistlere karşı savunuldu.


Leave A Reply