MEB Eş Durumundan Tayin Esasları

0

Memurların eş durumundan dolayı tayin esaslarında son durum ve sigortalılık için istenenler.

MEB Eş Durumundan Tayin Esasları
Milli Eğitim Bakanlığının eş durumundan tayin şartları son dönemlerde yılan hikayesine dönmüş durumda. Son olarak eş durumundan tayin şartlarında yeniden değişikliğe gidilmiş durumda. Yapılan bu son değişikliğe göre son 2 yıl içerisinde 360 günlük sigorta primi yatırılmış bir özel sektör çalışan veyahut kendi iş yeri olan eş durumundan eşinin yanına tayin isteyebilecek. Son durum bu şekilde değiştirildi.

Advertisement

Karar Bakanlar Kurulu tarafından verildi ve “Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik” de yapılan değişiklik sayesinde sigortalılık şartında bir iyileştirmeye gidilmiş oldu.

İlgili karar aile bütünlüğünün bozulmaması gerekliliği sebebi ile alındığı belirtilmekte ve daha önce ki kural olan 3 yıllık sigortalılık durumundan da bu şekilde geri adım atılmış ve vazgeçilmiş oldu. 3 yıllık sigortalılık süresi öğretmenler arasında bir huzursuzluk ve tabiri caiz ise bir isyana sebebiyet verince de Milli Eğitim Bakanlığı da bu şekilde geri adım atmış oldu.

Daha önceden 1095 günlük sigorta süresi istenirken bu sürenin 360 güne indirilmesi sayesinde bir çok memur eş durumundan dolayı kolaylıkla tayin olabilecek ve 3 yıl gibi uzun bir süreyi beklemek zorunda da kalmamış olacak.

Advertisement


Leave A Reply