Mecitözü Nerededir?

0

Mecitözü nerededir? Mecitözü hangi ilimize bağlıdır? Mecitözü ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

MecitözüMecitözü; Çorum İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 55 köyü vardır. İlin doğusunda kuzeyden Amasya İli’nin Gümüşhacıköy ve Merzifon, doğudan Göynücek güneyden Tokat’ın Zile, güneybatıdan ilin Ortaköy, batıdan Merkez ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

Genelde ovalarla kaplı ilçe topraklarında yükselti doğuya doğru alçalarak 1.000-2.000 m’den 600-700 m’ye düşer. Kırlar Dağı (1.812 m) ilçenin en yüksek noktasıdır. Düvence Ovası 900-1.000 m, Çorum Çayı Vadisi 600 m yükseltidedir. İlçenin başlıca ırmaklarından Ettenik Çayı güneydeki Kırlar Dağı’ndan doğar. Amasya İli’ne geçerek Yeşilırmak’ın kolu Çekerek Irmağı’na karışır. Ettenik Çayı geniş vadiler oluşturarak akar. Salhan Çayı, Düvenci Ovası’ndan doğar Amasya’da Tersakan Çayı’na katılır. Çorum Çayı, Eğerli Dağı ve Kösedağ’dan inen derelerin birleşiminden oluşur. Karasal iklim egemendir. Yazları sıcak ve kurak, kışlar soğuk geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 11.0°C, yağış tutarı 450 mm’dir. Orman örtüsü büyük ölçüde bozuk yapıdadır. Kırlar Dağı’nda ardıç, karaçamla karışık meşe topluluklarıyla ilçenin genelinde görülen bozkır bitkileri, doğal bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Irmak boylarındaki çayırlarda büyükbaş, dağ ve yaylalarda koyun ve keçi beslenir.

Osmanlı döneminin ilk mimarlık örneklerinden olan Elvan Çelebi Köyü’ndeki cami (1352), Aşıkpaşaoğlu Elvan Çelebi tarafından yaptırılmıştır. Yanında türbe ve hamam vardır. Karlık Dağı eteğinde, deniz düzeyinden 680 m yükseltide, Çorum-Amasya Karayolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezlerinde 32 km uzaklıktadır.

Advertisement


Leave A Reply