Medea Operası Konusu (Luigi Cherubini)

0
Advertisement

Medea Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Medea Operasının konusu, özeti, karakterleri hakkında bilgi.

MEDEA

Üç perdelik opera.

Metin: François Benoit Hoffmann.
Bestecisi: Luigi Cherubini
İlk oynanış: 1797 Paris.

Başlıca kişiler:

Medée (Soprano), Jason (Tenor), Kreon (Bariton), Kreusa (Soprano), Naris (Alto).

Advertisement

Konunun geçtiği çağ ve yer: Grek mitolojisinde Kral Kreon’un sarayı

Konusu:

Mitolojide Argonot’ların kralı Jason «altın koç derisi»ni bulmak amacıyla gittiği Kolhis’de olağanüstü ihtiraslı, karanlık uğraşılarla ünlü bir kadın olan Medée’yi tanır, onunla sevişir, iki çocuğu olur, çocukları alıp ülkesine döner. Korint Kralı Kreon’ un kızı Kreusa ile evlenmesi bahis konusu olduğunda Jason nişanlısından bu gerçeği saklamaz. Bu açıklamadan sonra Kreusa büyük bir korku ve endişe içinde yaşamaya başlar. Medée’nin gelmesi olasılığı yaşamını zehirlenmekte, bu esrarlı kadının intikamından korkmaktadır.

Medée’nin gölgesi eserin üzerine karanlık bir bulut gibi çökmüştür. Ve günün birinde görünür; kendisine ait olanları, kocasını ve çocuklarını ister. Kral Kreon onu kentten attırmaya kalkar. Medée şart koşar; kentte bir gün kalacak, sonra gidecektir Jasonla yaptığı konuşmada onu lânetler; Kreusa ile aşkın zevkine hiçbir zaman varamayacak, iki çocuğunun hayrını hiçbir zaman göremeyecektir. Düğün töreni sürerken geline armağan olarak kimden geldiği belirsiz zehirli bir giysi gönderir, sonra eliyle iki çocuğunu hançerleyerek öldürür.

Konu ve metnin dayanak noktaları ünlü Fransız ozanı Corneille’in aynı adlı trajedisinden alınmıştır. Eserin yeri operanın gelişiminde Gluck – Wagner çizgisi üzerindedir. Cherubini karakterlerin «psikolojik» tepkilerini derinlemesine belirtme çabasıyla ilk «modern müzikli dram» örneklerinden birini vermiştir. Medée Fransızca metin üzerine bestelenmiş, uzun süre unutulmuş, soprano Maria Callas tarafından çağımıza tanıtılmıştır.

Advertisement

Leave A Reply