Medea Operası Konusu Özeti Karakterler Hakkında Bilgi, Luigi Cherubini

0
Advertisement

Medea Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Medea Operasının konusu, özeti, karakterleri hakkında bilgi.

MEDEA

Üç perdelik opera.

Metin: François Benoit Hoffmann.
Bestecisi: Luigi Cherubini
İlk oynanış: 1797 Paris.

Başlıca kişiler:

Medée (Soprano), Jason (Tenor), Kreon (Bariton), Kreusa (Soprano), Naris (Alto).

Konunun geçtiği çağ ve yer: Grek mitolojisinde Kral Kreon’un sarayı

Advertisement

Konusu:

Mitolojide Argonot’ların kralı Jason «altın koç derisi»ni bulmak amacıyla gittiği Kolhis’de olağanüstü ihtiraslı, karanlık uğraşılarla ünlü bir kadın olan Medée’yi tanır, onunla sevişir, iki çocuğu olur, çocukları alıp ülkesine döner. Korint Kralı Kreon’ un kızı Kreusa ile evlenmesi bahis konusu olduğunda Jason nişanlısından bu gerçeği saklamaz. Bu açıklamadan sonra Kreusa büyük bir korku ve endişe içinde yaşamaya başlar. Medée’nin gelmesi olasılığı yaşamını zehirlenmekte, bu esrarlı kadının intikamından korkmaktadır.

Medée’nin gölgesi eserin üzerine karanlık bir bulut gibi çökmüştür. Ve günün birinde görünür; kendisine ait olanları, kocasını ve çocuklarını ister. Kral Kreon onu kentten attırmaya kalkar. Medée şart koşar; kentte bir gün kalacak, sonra gidecektir Jasonla yaptığı konuşmada onu lânetler; Kreusa ile aşkın zevkine hiçbir zaman varamayacak, iki çocuğunun hayrını hiçbir zaman göremeyecektir. Düğün töreni sürerken geline armağan olarak kimden geldiği belirsiz zehirli bir giysi gönderir, sonra eliyle iki çocuğunu hançerleyerek öldürür.

Konu ve metnin dayanak noktaları ünlü Fransız ozanı Corneille’in aynı adlı trajedisinden alınmıştır. Eserin yeri operanın gelişiminde Gluck – Wagner çizgisi üzerindedir. Cherubini karakterlerin «psikolojik» tepkilerini derinlemesine belirtme çabasıyla ilk «modern müzikli dram» örneklerinden birini vermiştir. Medée Fransızca metin üzerine bestelenmiş, uzun süre unutulmuş, soprano Maria Callas tarafından çağımıza tanıtılmıştır.

Luigi Cherubini

Luigi Cherubini; İtalyan bestecisidir (Floransa 1760 – Paris 1842),

Venedik’ te, G. Sarti’nin (1729-1802) öğrencisi oldu ve çok sesli (polifonik) türü ondan öğrendi. Önceleri kilise müziği, daha sonra Londra ve Paris’e çağrılmasını sağlayan bir dizi opera besteledi. 1786’da Paris’e yerleşti. 1816’da Paris Konservatuarında kompozisyon öğretmeni oldu. 1821’den ölümüne kadar bu okulun yöneticiliğini yaptı. Önceleri İtalyanlara özgü hafif ve kolay anlaşılır eserlerle başladığı opera besteciliğini ağır ve ciddi konulu ürünlerle sürdürdü. 15 İtalyan, 14 Fransız operası besteledi. Romantik opera sanatının ilk öncüsü sayılır. Günümüzde çoğu unutulmuş olan operalarının en tanınmışı 1800’de bestelediği Les Deux Journées’ dir (O İki Gün). Bu eser yaygın Almanca adıyla Wassertraeger (Saka) olarak da bilinir. Son yıllarda yeniden keşfedilen operaları Maria Callas’ın sesiyle büyük ün kazanmış olan Medea (1797) ve Anakreoridur (1803). Öteki operaları: Lodoiska (1791), Faniska (1806) ve Ali Baba (1833). Kilise müziği alanında da başarılı eserler vermiştir. Önemlileri; Fa Majör Missa ve Re Minör Reqiuerriâk. Cherubini, Cours de Contrepoint (Kontrapunto Dersleri) adlı çok okunan bir ders kitabının da yazarıdır.

Advertisement


Leave A Reply