Mehmet Rauf – Eylül Özeti

0

Mehmet Rauf’un Eylül adlı kitabı konusu, yorumlar, kısa özeti, tanıtımı. Eylül kitabı ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Mehmet Rauf - Eylül Özeti


Mehmet Rauf – Eylül Özeti

Kitabın Adı: Eylül
Kitabın Yazarı: Mehmet Rauf

Kitabın Özeti:

Suat ile Süreyya beş yıldır evlidirler. Çok iyi anlaşmaktadırlar. Fakat Süreyya’nın kazancı rahat yaşamaları için yeterli değildir. Oysa, babasının durumu iyidir, ama onlara pek yardım etmez. Ailenin büyüğü sayıldığından yazları kayınbabanın evinde kalırlar. Ne var ki, yıllar geçtikçe karı koca bu evden sıkılmaya başlarlar. Suat babasına gizlice mektup yazar. Deniz kıyısında bir yalı kiralayacak kadar para ister. Babası kızını kırmaz, parayı hemen gönderir.

Süreyya’nın samimi bir arkadaşı vardır : Necip. Aynı zamanda onun akrabasıdır. Sık sık arkadaşını görmeye gelir. Karı koca ondan pek hoşlanırlar.

O yaz, Boğaziçi’nde güzel bir yalı kiralanır. Akrabaların dedikodusundan ve kıskanç bakışlarından kurtulan karı koca mutludurlar. Süreyya her gün balığa çıkar, Necip Suat’a arkadaşlık eder. Beraber oldukları zaman Suat piyano çalar, Necip onu dinler, arada sohbet ederler. Giderek, ikisi de birbirlerini severler. Necip bunu sezince derin bir üzüntüye kapılır. Arkadaşına ihanet etmek ona ağır gelir.


Çevredeki dedikodular Süreyya’nın da kulağına ulaşır. Fakat dostunun, karısına aşık olacağına ihtimal vermez. Oysa gerçek budur. Gerek Suat, gerek Necip duygularını dışa vurmazlar, ama gözleriyle sevişmekten de geri durmazlar.

Dedikodular sebebiyle Necip eskisi gibi sık sık gelmez. Daha sonra da tifodan yatağa düşer. Zaman zaman Suat’ı sayıklar. Bu arada onun eldivenini çaldığını da ağzından kaçırır. Bu itiraf allanıp pullanarak iş büyütülür. Genç adam yavaş yavaş iyileşir. Süreyya’nın ısrarı ile yine onlara gider. Herkesin konuşmaya daldığı bir sırada evde yangın çıkar. Suat odasına kapanır. Çağrılara karşılık vermez. Necip alevlerin içine dalar, amacı sevdiği kadını kurtarmaktır. Fakat birdenbire tavan üstlerine yıkılır. İki sevgili birlikte yanarlar. Temiz aşklarını küllere gömerler.

Kitap Hakkında Yorumlar ve Yargı:

«Eylül çok sade bir aşk macerası içinde, kahramanların ruhunda yaşayan kararsızlıkları, tereddütleri, ümit veya ümitsizlikleri uzun uzadıya tahlil eder. Eylül’ü, kendi vadisinde yazılan ilk ve başarılı bir eser olarak kaydetmek doğru olur. Hakikatte romanın iki esaslı kahramanı olan Suat ile Necib’in aşkı kuvvetli olarak tavsir edilmiş ve ruhlarında geçen tereddütler ve kararsızlıklar, psikolojik bir romana yakışacak şekilde ustaca tahlil edilmiştir. Diğer tipler de canlı sayılır.» (Agah Sırrı).

«İşte Eylül’ün konusu bu kadar sadedir. Fakat muharrir, bu sade mevzu üzerinde pek çok durmuş, bilhassa Suat’la Necib’in ruhi tahlüleriyle sözü uzata uzata, bu basit konudan koskoca bir roman çıkarmaya muvaffak olmuştur. Bu ruhi tahlillerde pek isabetli taraflar bulunmakla beraber, vak’anın durgunluğu dolayısıyla Eylül biraz da can sıkıcı bir mahiyet almış gibidir.» (Hıfzı Tevfik Gönensay).


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?