Melekler Hakkında Ansiklopedik Bilgi

0

Tüm semavi dinlerin ortak inançlarından birisi olan melekler ile ilgili olarak ansiklopedik bilgiler. Dört büyük meleğin görevleri hakkında bilgi.

Bazı dinlerde, bu arada Müslümanlık’ta Tanrı ile insanlar arasında aracılık eden kutsal varlıklara verilen isimdir.Melekler, cinlerden farklıdır. Melekler yalnız iyilik işlerler, ölümsüzdürler, sayıları hiç değişmez.

Dinimize göre, Melekler, insandan önce yaratılmışlardır. Tanrı, Hz. Adem’i çamurdan yaratınca, meleklere, Adem’in önünde saygıyla eğilmelerini, onun üstünlüğünü kabul etmelerini buyurdu. İblis denen, ateşten yaratılmış olan Şeytan’dan başka bütün melekler İnsan’ın önünde yere kapandılar, iblis de, bu yüzden cennetten kovuldu. Sonunda, Adem’le Havvâ’yı kandırarak günaha soktu, onların da Cennet’ten kovulmasına sebep oldu. Böylece, iblis melekler içinde Tanrı’ya karşı gelerek kötülük işlemiş olan tek melektir.

Melekler arasında dördünün görevi bellidir: Cebrâil, peygamberlere vahiy getiren melektir ki Mikâil de onunla beraberdir. Üçüncü melek, Azrail, ölüm meleğidir. Kitaplarda «Al Kanatlı Azrail» diye tasvir edilmiştir. Görevi, günü dolan canlıların canını almaktır. Dördüncü melek İsrafil, Kıyamet Günü «sûr» denilen borusunu çalacak, dünyanın sonunu ilan edecektir.

Meleklerin iki tanesi, Münkir’le Nekir, ölüp mezara giren insana ilk sorguları sorarlar. Dört kanatlı olan birtakım melekler de insanlığın koruyucusudur: Bir tanesi insanın sağ omuzu gerisinde, bir tanesi sol omuzu gerisinde bulunur, sağdakine «Sevap Meleği», soldakine «Günah Meleği» denir. Görevleri, insanın işlediklerini, sevap ve günah bakımından, kıyamette hesabı sorulmak üzere yazmaktır. Meleklerin bir takımı da, Cehennem’ de günahlarının cezasını çekenlere nezaret etmektir. Bunlara «zebâni» denir.

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?