Memeliler Hakkında Kısa Bilgi

3

Dünyanın en gelişmiş yaratıkları olan memeli hayvanlar hakkında kısa temel bilgi ve kaç sınıfa ayrıldıklarına dair bilgi

memelilerHayvanlar dünyasının en ileri, en gelişmiş yaratıklarıdır. İnsan da memeli bir hayvandır. Memeliler’in başlıca özellikleri, dişilerinin yavrularını doğurarak dünyaya getirmeleri, memelerinden salgıladıkları sütle emzirip beslemeleridir. Derileri genellikle tüylerle kaplıdır. Çenelerinde, besin maddelerini parçalayıp övütmek için dişleri vardır. Hepsi akciğerleriyle solunum yaparlar.

Memeliler’in bir başka özelliği de, kafataslarının vücutlarına göre çok iri, beyinlerinin çok büyük olmasıdır. Bundan dolayı da, öbür hayvanlardan daha akıllı, daha zeki olurlar. Birçoğu toplu halde yaşarlar. Karada yaşayan Memeliler, çeşitli sesler çıkararak, birbirleriyle anlaşabilirler.

Memeliler’in kimisi otla, kimisi etle beslenirler. Yaşayışları da çok değişiktir. Karada, havada, suda yaşayanları vardır. Memeliler vücut yapılarına, yaşayışlarına göre, çeşitli sınıflara ayrılırlar. Aşağıdaki listede her birine bir iki örnek gösterilmiştir:

1)Maymunlar (goril, şempanze)

2)Maymunsular (maki)

3)Etoburlar (kedi, sırtlan, köpek, sansar, ayı, kirpi)

4)Yarasalar (yarasa)

5)Gevişgetiren Çift parmaklılar (koyun, öküz, karaca, deve, zürafa)

6)Gevişgetirmeyen Çift parmaklılar (domuz, su aygırı)

7)Hortumlular (fil)

8)Kemirgenler (tavşan, sincap)

9)Tekparmaklılar (at, eşek, tapir)

10)Balinalar (balina, yunus)

11)Yüzgeçayaklılar (fok, mors)

12)Keseliler (kanguru)

13)Tekdelikliler (ornitorenk, ekidne)


3 yorum

Leave A Reply