Menemen Nerededir? Menemen Hangi İlimize Bağlıdır?

0
Advertisement

Menemen nerededir? Menemen hangi ilimize bağlıdır? Menemen ilçesi özellikleri, hakkında bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Kubilay Anıtı

Kubilay Anıtı – Menemen

Menemen; İzmir İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Emiralem), 34 köyü vardır. İlin kuzeyinde, kuzeyden ilin Bergama, Dikili ve Dikili Körfezi, doğudan Manisa’nın Merkez, güneyden Çiğli ve Karşıyaka, batıdan İzmir Körfezi ve Foça İlçesi ile çevrilidir.

İlçe toprakları genelde engebeli düzlükler ve ovalarla kaplıdır. Engebeler ve yükselti, doğuya doğru gidildikçe artar. İlçe merkezinin kuzeyinde Dumantepe’de yükselti 1.091 m’ye ulaşır. Güneydoğu’da Yamanlar Dağı etekleri 650-700 m dolayındadır. Gediz Irmağı’nın oluşturduğu geniş delta ovası, kalınlığı (alüvyon) tabakalarıyla örtülüdür. Delta Ovası’nın kuzeyinde 150-250 m dolayında tepeler görülür. Ovanın İzmir Körfezi kıyıları çok alçak, yer yer bataklık görünümündedir. Güneybatıda Çamaltı Tuzlası, Hume Dalyanı ile kıyı gerisinde denizden setlerle ayrılmış çok sayıda kıyı gölü vardır. Ovada sık bir akarsu ağı bulunur. Kıyı çok girinti çıkıntılıdır. Güneyden akan ilçenin en önemli ırmağı Gediz, denize dökülmeden önce çok sayıda kollara ayrılır. Irmak ovanın verimliliğinde önemli rol oynar.

Akdeniz ikliminin etkisi altındaki ovada, yazlar sıcak ve kurak, kışlak ılık ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 16-17°C, yıllık yağış tutarı 600-610 mm’dir. 800 m’ye kadar olan yamaçlarda Akdeniz çalı türleri (maki), daha yukarılarda kızılçamla karışık meşe ve ardıç toplulukları doğal bitki örtüsünü oluşturur. Tarım ve hayvancılığın yanı sıra endüstri gelişmiştir. Üzüm bağları geniş yer kaplar. Buğday, arpa, yulaf, pamuk, patates, soğan, üzüm, mandalina, incir, zeytin başlıca Tarım ürünleridir. Dağlarda koyun, keçi; ovada sığır yetiştirilir. Körfez kıyılarında balıkçılık gelişmiştir. tarım ürünleri işleme ve üretimine yönelik araç-gereç endüstrisi ve manganez yatakları vardır.

İzmir-Çanakkale Karayolu üzerinde, deniz yüzeyinden 20 metre yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 31 km uzaklıktadır. Ancak son yıllarda yapılan Çandarlı Liman ve Çanakkale otobanlarının ilçeden geçmesi, ayrıca inşaat sektörünün gelişmesi sonucu yapılan hızlı ve kontrolsüz yapılaşma ile Menemen ilçesi ile İzmir şehri birleşmiş vaziyettedir.

Ayrıca ilçede ziyaret edilecek alan olarak gerici bir ayaklanma sonucu şehit edilen Cumhuriyet ve Aydınlanma şehidimiz Kubilay Asteğmen için yapılmış bir anıtta yer almaktadır.

Advertisement

Leave A Reply